“Двуглава” термална слънчева електроцентрала е част от мащабен ВЕИ проект в Китай, който ще бълва 1,8 млрд. киловатчаса годишно. Инсталацията се намира в равно поле близо до окръг Гуаджоу в провинция Гансу. Почти 30 000 движещи се огледала са насочени към две огромни централни кули.
Слънчевите фотоволтаични панели, които преобразуват слънчевата светлина в електричество, са позната гледка по целия свят. Но слънчевата топлинна енергия е малко по-различна – нейният потенциал се вижда нагледно в новата китайска слънчева топлинна централа с две кули.
Вместо да използва слънчеви панели, тази нова инсталация използва хиляди огледала – всяко отразяващо до 94% от светлината, която ги достига – за да фокусира огромно количество слънчева светлина върху сравнително малка площ на върховете на кулите. Това произвежда невероятно количество топлина – толкова много, че подобни методи за събиране на слънчева енергия могат да се използват за топене на метали.
Подобно на въглищните и атомните електроцентрали, слънчевата топлинна електроцентрала използва топлината, за да превръща водата в пара. След това издигащата се пара завърта турбини, които генерират електричество.
Слънчевата топлинна централа всъщност не загрява водата директно. Вместо това тя има инсталация, която съдържа огромно количество разтопена сол. Тази разтопена сол е своего рода акумулатор – съхранява топлина, както батерията съхранява електричество.
Когато слънцето вече залезе, сгорещената сол продължава да е гореща – няколкостотин градуса – и продължава да кара водата да възвира, така че реално продължава да прави пара — което означава, че това е слънчева енергия, която може да работи 24/7.
За да се увеличи максимално количеството събрана слънчева светлина, огледалата около кулите се движат, проследявайки слънцето през небето. Специфичното тук е, че електроцентралата има две кули. Сутрин повечето от огледалата сочат към източната кула; следобед някои се пренасочват към западната кула.
„Огледалата в припокриващата се зона могат да се използват от всяка кула. Очаква се тази конфигурация да подобри ефективността с 24%, каза ръководителят на проекта на завода Уен Джиангхонг. Дизайнът може дори да бъде разширен, за да се добавят още кули и допълнително да се подобри ефективността.
Двете кули в Гуаджоу ще бъдат част от комплекс от няколко централи за чиста енергия, включително вятърна, слънчева и топлинна. Заедно, те ще произвеждат 1,8 милиарда киловатчаса електроенергия всяка година.
Браво на китайците… Само 10 години им трябваха за да копират американците…