На пазара излиза твърд диск със свръхвисок капацитет, базиран на революционна технология за запис. Доскоро подобен обем за съхранение беше в сферата на мечтите за потребителски HDD.
Американската компания Seagate разработи твърд диск с капацитет от 32 терабайта (TB) – рекорд за потребителски HDD. Високата плътност на запис е постигната с помощта на технологията HAMR, при която зоната на запис се нагрява с помощта на лазер.
Това е обещаваща разработка, която ще позволи допълнително увеличение на капацитета на HDD. Но тя има конкурент в лицето на технологията MAMR, използваща магнитни полета. Засега твърди MAMR дискове с такива обеми все още не се произвеждат в сериен мащаб.
Един твърд диск за цялата информация
Твърдият диск Seagate Exos M с капацитет 32TB е предназначен за продажби на дребно, съобщи Tom’s Hardware. Той се базира на платформа Mozaic 3+ и е направен в 3,5-инчов форм-фактор, тоест подходящ е за вграждане в настолни компютри, устройства за съхранение и дори сървъри, но не и за лаптопи или като външно устройство за за носене в джоба.
Новият продукт има интерфейс SATA III, който вече е остарял, но все още използван в различни приложения. Той отстъпва на M.2 в съвременните SSD устройства по отношение на скоростта на четене и запис, която достига в най-добрия случай 600 MB/s. Така че единственото предимство на Exos M пред конкурентите е неговият капацитет за съхранение.
Seagate не разкрива цената на новия продукт. Известно е само, че на потребителите няма да се налага да харчат пари за надграждане на компютрите или мрежовото си хранилище, защото Exos M е съвместим с по-голямата част NAS устройства и дънни платки.
Магическа технология
Технологията HAMR се появи, когато производителите на твърди дискове достигнаха максималните възможни граници на плътност на запис върху магнитните плочи, използвайки стандартни технологии. Разработката ѝ продължава от 2007 г., но първите HAMR твърди дискове започнаха да се продават едва в края на предишното десетилетие.
Seagate е пионер в HAMR дисковете. През декември 2018 г. компанията пусна първия в света HAMR HDD с капацитет от 16TB, което беше рекорд по това време.
HAMR има голям потенциал и позволява на теория увеличение на капацитета на твърдите дискове до 100 TB. Но пиковата граница все още е далеч и сега за купувачите са достъпни максимум 32-терабайтови модели.
Seagate използва плочков магнитен запис (SMR), но са налични и версии с традиционен магнитен запис (CMR). Те също се наричат Exos M, но капацитетът им е намален до 30TB.
HAMR се възползва от принципа, че когато се нагреят, магнитните материали на диска могат да задържат повече данни в по-малко пространство, което в крайна сметка увеличава капацитета на твърдия диск. Загряването става за кратко и само по време на запис.
Целият процес на запис на данни, включително нагряването на зоната на запис и охлаждането ѝ, отнема по-малко от 1 наносекунда, според документацията на Seagate. Вътре в твърдия диск HAMR е внедрена под формата на допълнителен лазерен диод, монтиран на диска за четене, оптичен модул и специален фърмуер.
Винаги има избор
В края на 2024 г. на световния пазар на твърди дискове има само три производителя – Seagate, Toshiba и Western Digital (WD). Технологията HAMR не е ексклузивна за Seagate – WD също се заинтересува от нея в началото на 2019 г. и сега продуктовата гама на компанията включва твърди дискове, които я използват.
WD също има 32-терабайтови модели и те се продават от октомври 2023 г., но не използват HAMR – базирани са на технологията за перпендикулярен енергиен магнитен запис (ePMR), включително най-големия модел.
Съществува и MAMR, или микровълнова технология за магнитен запис. Различавайки се само с една буква в абревиатурата, тя работи на съвсем различен принцип – докато при HAMR се набляга на нагряването на плочата, MAMR се основава на микровълни.
MAMR използва специален генератор на магнитно поле в микровълновия диапазон, който се монтира между полюсите на записващата глава на твърдия диск. Резонансът, който възниква по време на нейната работа, усилва магнитното поле на главата, създавайки поле с по-висок интензитет и позволявайки да се намали размерът на магнетизираното „зърно”.
И Seagate, и WD разглеждат MAMR технологията ако не като заместител на HAMR, то поне като алтернатива. И двете компании работят върху твърди дискове с MAMR.
то хубаво, ама кой ще даде 2000лв за хард диск?