Фотоволтаиците в ЕС: бурният растеж стихна

Лудият растеж на пазара на слънчеви инсталации стихна тази година, ще кротува и занапред
(снимка: CC0 Public Domain)

Слънчевите инсталации в страните от ЕС са нараснали с 4% на годишна база през 2024 г. Налице е рязък спад от ръста от 53% през 2023 г. Забавянето съвпада с намаляването на инвестициите в соларна енергия, отбелязвайки първия подобен срив за това десетилетие. SolarPower Europe прогнозира годишен ръст от 3% до 7% за слънчевите инсталации за периода 2025-2028 г.

Разработчиците в ЕС са внедрили 65,5 GW слънчева енергия през 2024 г., според анализа „Пазарните перспективи в ЕС за слънчевата енергия през 2024-2028 г.“ на браншовата организация SolarPower Europe. Това означава 4% годишен ръст в сравнение с 62,8 GW инсталации през 2023 г.

Данните говорят за рязък спад спрямо онези 53% ръст, регистрирани между 2022 и 2023 г. Слънчевият капацитет на ЕС сега възлиза на общо 338 GW, четирикратно увеличение от 82 GW преди десетилетие.

SolarPower Europe приписва забавянето на фактори отвъд намаляващите цени на слънчевите компоненти и по-ниските първоначални разходи за инсталации. Наземните слънчеви проекти от комунален мащаб отбелязаха средно намаление на разходите от 28% през 2024 г.

Въпреки свитите капиталови разходи, инвестициите в слънчева енергия в ЕС са спаднали за първи път през настоящото десетилетие: от 63 милиарда евро през 2023 г. до 55 милиарда евро през 2024 г. Подобни данни са предупреждение за европейските политици и системни оператори, коментира Валбурга Хеметсбергер, главен изпълнителен директор на SolarPower Europe.

„Забавянето на внедряването на слънчеви системи означава изоставане от целите по отношение на енергийната сигурност, конкурентоспособността и климата“, каза Хемецбергер. „Европа трябва да инсталира по около 70 GW годишно, за да постигне целите си за 2030 г. Необходимо е още сега да се предприемат действия, за да променим тенденцията, преди да е станало твърде късно“.

Прогнозата на SolarPower Europe за периода 2025-2028 г. предполага, че растежът ще се стабилизира, но на ниски нива: между 3% и 7% през следващите години. Очаква се пазарът да добави 70 GW през 2025 г., отразявайки темп на растеж от 7%. Ключови ще са проектите от комунален мащаб, стартирани през последните две години, които се възползваха от рекордно ниските цени на модулите.

След това, през 2026 г., растежът ще е по-слаб, около 3%, със 72,3 GW нов слънчев капацитет. Основната причина – разработчиците реагират на ограниченията на мрежите и несигурността на пазара. Сценарият на SolarPower Europe прогнозира 6% ръст или 76,5 GW нов капацитет през 2027 г. и 7% увеличение до 81,5 GW през 2028 г.

„Този по-бавен растеж е ефект от сериозни структурни предизвикателства, по-специално в онези държави-членки, където адаптирането на политическите рамки и инфраструктурата изостават от бързото развитие на соларния сектор“, се казва в доклада. „Остава също така да се види какво означава променящият се надясно политически пейзаж за слънчевата енергия в ЕС“.

Бавните темпове на електрификация продължават да потискат търсенето на соларни системи, казват още анализаторите. Нивото на електрификация на континента се задържа на 23% през последните пет години, принуждавайки голяма част от енергийната система да разчита на изкопаеми горива. SolarPower Europe отбеляза, че Алиансът за електрификация настоява за 35% ниво на електрификация до 2030 г.

Докладът също така подчертава липсата на гъвкавост на енергийната система. Това доведе до ограничаване на ВЕИ мощностите и отрицателно ценообразуване, подкопавайки европейската енергийна сигурност и конкурентоспособност като допълнителни фактори, допринасящи за забавянето.

Жилищните слънчеви инсталации са спаднали рязко през 2024 г. Добавени са едва 5 GW нови слънчеви инсталации – в сравнение с 12,8 GW през миналата година. SolarPower Europe приписва този спад на отслабващото въздействие на енергийната криза и прогнозира, че тенденцията ще се запази през следващите години.

По-мащабните слънчеви инсталации вероятно ще бележат по-добри темпове на ръст от покривните проекти в ЕС през втората половина на десетилетието, според доклада.

На национално ниво SolarPower Europe установява, че пет от десетте най-големи соларни пазара в ЕС – Испания, Полша, Холандия, Австрия и Унгария – са инсталирали по-малко слънчеви системи през 2024 г., отколкото през 2023 г.

Междувременно Германия, Италия, Франция, Гърция и Полша отбелязват скромни постижения, като повечето са добавили по около 1 GW повече от миналата година. Германия, Испания и Италия най-вероятно ще оглавяват растежа на соларния пазар в ЕС между 2025 г. и 2028 г.

Коментари по темата: „Фотоволтаиците в ЕС: бурният растеж стихна”

добавете коментар...

  1. Наиграха се

    Планова икономика, цели до 2030 – да ви звучи познато?

Коментар