Volkswagen не е единствената компания, уличена в “дизелгейт”. Сега едно подразделение на автомобилния гигант Stellantis също беше глобено за подобно нарушение с емисиите в САЩ. Компанията сключи споразумение за спогодба с властите.
FCA US, подразделение на Stellantis, се съгласи да плати 4,2 милиона долара за разрешаване на разследване в щата Калифорния за свръхемисии, съобщи Ройтерс. Калифорнийският борд за въздушни ресурси (CARB) заяви, че превозните средства, предмет на споразумение за нарушения на качеството на въздуха, включват Ram ProMaster 1500, 2500 и 3500 от 2014-2016 г., оборудвани с 3,0-литров дизелов двигател.
Твърди се, че пикапите са имали неразрешено устройство, което заобикаля контрола на емисиите и освобождава близо 55 тона излишни азотни оксиди във въздуха. Stellantis плати 5,6 милиона долара обезщетение на Калифорния през 2022 г. за подобни обвинения, свързани с автомобили, задвижвани с газ.
Като част от споразумението с властите на щата, Stellantis се е съгласила да изтегли превозните средства в нарушение, за да модифицира системата за контрол на емисиите, така че да отговаря на правителствените разпоредби.
Споразумението включва гражданска санкция от над 2 милиона долара, които ще бъдат платени във Фонда за контрол на замърсяването на въздуха на щата, и 2,1 милиона долара за финансиране на проект за предоставяне на стимули за океанските товарни кораби да забавят скоростта си в определени райони по време на пиковите сезони на китовете, както и за запазване на озоновия слой.
В отделно федерално разследване на емисии, през юни FCA US се призна за виновна в заговор и се съгласи да плати приблизително 300 милиона долара като част от споразумение за разрешаване на разследване на Министерството на правосъдието на САЩ за измама с дизелови емисии.
През 2019 г. Калифорния постигна споразумение с FCA US по обвинения, че компанията използва „софтуер за заобикаляне на устройства” при тестовете за емисии на повече от 100 000 дизелови превозни средства в цялата страна. Калифорния получи повече от $78 милиона от $500-милионното споразумение.
Дизеловият скандал с Volkswagen („дизелгейт”) засегна около 11 милиона автомобили по света. През 2015 г. компанията беше обвинена в инсталиране на софтуер, който крие реалните данни за нивото на отделяните вредни вещества. В резултат на това Volkswagen плати около 32 милиарда евро.