Microsoft: САЩ трябва да спечелят надпреварата за AI

Съединените щати водят глобалната надпревара за AI, казва Брад Смит
(снимка: Microsoft)

Microsoft планира да похарчи 80 милиарда долара през фискалната 2025 г. за изграждане на центрове за данни, които могат да се справят с натоварванията с изкуствен интелект, съобщи компанията в блок публикация.

Над половината от очакваните разходи за AI инфраструктура ще бъдат направени в САЩ, пише президентът на Microsoft Брад Смит. Фискалната 2025 година на Microsoft приключва през юни.

„Днес Съединените щати водят глобалната надпревара за AI, благодарение на инвестициите на частен капитал и иновациите от американски компании от всякакъв размер, от динамични стартиращи фирми до добре установени предприятия”, казва Смит.

„В Microsoft видяхме това от първа ръка чрез нашето партньорство с OpenAI, от изгряващи фирми като Anthropic и xAI и нашите собствени софтуерни платформи и приложения, поддържащи AI”, допълва той.

Няколко технологични компании от най-високо ниво бързат да похарчат милиарди за Nvidia графични процесори за обучение и работа на AI модели, отбелязва CNBC. Бързото разпространение на асистента ChatGPT на OpenAI, който стартира в края на 2022 г., постави началото на надпревара сред компаниите за пускане на собствени модели за генеративен AI.

Инвестирайки повече от 13 милиарда долара в OpenAI, Microsoft осигурява облачна инфраструктура на стартъпа и включи AI модели в своите продукти Windows, Teams и други популярни приложения.

През първото тримесечие на фискалната 2025 г. Microsoft отчете 20 милиарда долара капиталови разходи и активи, придобити от финансов лизинг, и 14,9 милиарда долара, изразходвани за имоти и оборудване. Капиталовите разходи ще се увеличат последователно през второто фискално тримесечие, каза главният финансов директор на Ейми Худ през октомври.

Приходите на Microsoft от Azure и други облачни услуги се увеличиха с 33% през първото фискално тримесечие, като 12 процентни пункта идват от AI услуги.

Междувременно Брад Смит призова бъдещата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп да защити лидерството на страната в AI чрез образование и популяризиране на американските AI технологии в чужбина.

„Китай започва да предлага на развиващите се страни субсидиран достъп до чипове и обещава изграждането на местни центрове за данни с изкуствен интелект”, пише Смит. „Китайците мъдро осъзнават, че ако дадена страна стандартизира китайската платформа за изкуствен интелект, тя вероятно ще продължи да разчита на тази платформа в бъдеще”.

„Най-добрият отговор за Съединените щати не е да се оплакват от конкуренцията, а да гарантират, че ще спечелим предстоящото състезание. Това ще изисква да действаме бързо и ефективно, за да популяризираме американския AI като по-добра алтернатива”, добави Смит.

Коментар