5000 AI специалисти на Бош работят върху смарт решения

AI вече присъства във всеки един продукт на Бош или участва в производството му
(снимка: Бош)

Софтуерът и изкуственият интелект вече оформят настоящето на Бош, но те ще бъдат решаващи и за бъдещето на компанията, заяви Таня Рюкерт, член на управителния съвет на германския индустриален гигант Robert Bosch GmbH, в Лас Вегас, където се провежда голямото изложение за потребителска електроника CES 2025.

Бош бързо разпозна възможностите, предлагани от интелигентния софтуер и услуги, и се фокусира върху тях на ранен етап: AI вече присъства във всеки един продукт на технологичната компания или участва в производството му. „Интелигентният софтуер и дигиталните услуги се превърнаха в стълбовете на нашия бизнес”, подчерта Таня Рюкерт.

Бизнесът с изкуствен интелект и софтуер продължава да набира скорост: Бош очаква продажби на софтуер и услуги за над 6 милиарда евро до началото на следващото десетилетие. Бизнес сектор „Мобилност” ще генерира около две трети от тези продажби.

AI играе изключително важна роля в това развитие. „С над 1 500 патента само за пет години Бош е лидер в Германия и Европа”, каза Рюкерт. 5 000 AI специалисти на Бош в момента работят върху смарт решения.

Бош предлага персонализирани курсове, за да продължи последователно обучението на цялата си работна сила в областта на AI. Към днешна дата собствената AI Академия на компанията е обучила над 65 000 служители. Това съвпада и с резултатите от ежегодната анкета на Бош за очакванията на хората за новите технологии.

Според проучването, четирима от всеки петима анкетирани по света тази година планират допълнително обучение, свързано с AI. А две трети смятат, че в училищата AI трябва да се преподава като отделен предмет. Посланието е ясно: AI уменията са фундаментални за бъдещето на работната среда.

CES 2025 в Лас Вегас е едно от най-големите световни търговски изложения за електроника на стратегически развиващия се пазар за Бош. Компанията прави целеви инвестиции в САЩ, за да разшири глобалното си присъствие.

Бош обяви наскоро планове за придобиване на бизнеса с глобални решения за отопление, вентилация и климатизация на Johnson Controls за жилищни и малки бизнес сгради, продължавайки стратегията си за растеж в страната. С обща стойност около 8 милиарда долара (7,4 милиарда евро) това е най-голямата сделка в историята на компанията.

В Роузвил, Калифорния, Бош в момента оборудва завод за чипове с модерни съоръжения за производство на интегрални схеми от силициев карбид, за да разшири капацитета си на този важен пазар. Тези специални полупроводници са ключов компонент за електрифицираната мобилност.

През следващите няколко години Бош ще инвестира над 1,9 милиарда долара (около 1,8 милиарда евро) в завода в Роузвил и ще започне да доставя чипове от силициев карбид от Калифорния през 2026. „Огромните инвестиции в бизнеса с отопление и чипове подчертават стратегическото значение на пазара в САЩ за Бош”, каза Пол Томас, президент на Бош за Северна Америка.

Коментар