Един от най-популярните уеб ресурси за програмисти може да прекрати дейност през следващите месеци след 17 години съществуване. Все повече и повече разработчици отправят въпросите си не към други специалисти от общността, а към изкуствения интелект.
StackOverflow е най-известният и най-популярен сайт за програмисти. В него те могат да потърсят помощ от колеги или да отговарят на въпроси на други разработчици. Сега порталът е в упадък – все повече и повече разработчици отправят въпросите си не към други специалисти, а към невронни мрежи.
AI подкопава Stack Overflow
Разработчикът Теодор Смит, известен с псевдонима hopeseekr, написа в профила си в GitHub, че броят на новите въпроси в Stack Overflow намалява и то не всяка година, а буквално всеки месец.
Смит цитира депресираща статистика за популярността на Stack Overflow и смята, че ако спадът продължи със същата скорост, на сайта му остават само няколко месеца живот. Според него, Stack Overflow ще спре да съществува след по-малко от година.
Смит твърди, че за приблизително две години от пускането на невронната мрежа ChatGPT, която може да се използва за задаване на въпроси по почти всяка тема, общият брой нови потребителски въпроси в Stack Overflow е намалял със 76,5%. Ако през ноември 2022 г. те са били около 108,5 хиляди, то през декември 2024 г. вече са с почти 83 хиляди по-малко.
През март 2023 г. към Stack Overflow бяха добавени 87,1 хиляди нови въпроса. Година по-късно, през март 2024 г., новите въпроси вече са 58,8 хиляди, което е намаление с 32,5% само за една година.
През юни 2024 г. намалението е 34,8% на годишна база – от 63,8 хил. на 41,6 хил.; през декември 2024 г. – спад с 40,2% на годишна база (от 42,7 хил. на 25,6 хил.). В периода от март 2023 г. до декември 2024 г. броят на новите въпроси в Stack Overflow е намалял със 70,7%.
Това е красноречив пример, като се има предвид колко важен беше Stack Overflow за програмистите по света в продължение на много години. Проектът съществува от почти 17 години – основан е през юли 2008 г. и оттогава се разраства бързо, макар и не без инциденти. Но според Смит, в момента Stack Overflow се е върнал с 16 години назад по отношение на броя на новите въпроси.
„Сайтът наистина умира и е остарял”, написа Смит в профила си. „Последният път, когато имаше толкова малко въпроси, беше през май 2009 г., 10 месеца след старта”.
Когато си враг на себе си
Създателите на Stack Overflow от доста време разпознаха генеративните мрежи като опасен враг, но не успяха да защитят своя уеб ресурс от тях – напротив, самите те участваха в тяхното развитие. Фрапиращ пример е решението на Stack Overflow да си партнира с OpenAI, създателя на ChatGPT.
Двете компании постигнаха споразумение през пролетта на 2024 г., съгласно което отговорите на програмистите, публикувани на страниците на Stack Overflow, ще бъдат използвани за обучение на ChatGPT, така че AI да предоставя по-добри съвети за разработка на софтуер на своите потребители.
OpenAI има достъп до цялата портална база данни чрез интерфейса OverflowAPI. По този начин базата с отговори на Stack Overflow, натрупана за 17 години от съществуването на проекта, се превръща в своеобразен „фураж” за една от най-известните и големи невронни мрежи в света.
Освен тона ChatGPT захранва виртуалния асистент за програмисти Copilot, който е вграден в притежаваното от Microsoft хранилище GitHub. Известно е също, че Microsoft инвестира сериозно в OpenAI.
Създателите на Stack Overflow отдавна се застъпват за партньорство с разработчиците на изкуствен интелект. Още през пролетта на 2023 г., година преди подписването на споразумението с OpenAI, те обявиха, че ще вземат пари от компании, които искат да обучат своите невронни мрежи въз основа на базата данни с отговори на портала.
Собствениците на проекта възнамеряваха да реинвестират тези пари в неговото развитие. Те не затвориха напълно достъпа до своята база данни за разработчиците на невронни мрежи.
В същото време, има основателни опасения, че колкото по-често даден програмист взаимодейства с генеративни невронни мрежи и се обръща към тях с молби за помощ при писане на код, толкова по-бавно се развива. Вместо сами да пишат код, програмистите вече го генерират с помощта на услуги.