коментар от Ясен Гуев
Вчера председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова поиска от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да отнеме лицензите на трите мобилни оператора. Според комисията, прилагането на това задължение по закон е единственият ефективен отговор на трайното неспазване на правата на потребителите от страна на мобилните оператори.
Няма да влизам в детайлен правен анализ. КЗП има право на подобен ход, а секторният регулатор трябва да проведе процедура, в която да поиска становища от трите мобилни оператора и да вземе решение. Отнемането на лицензите е малко вероятно. Ако това стане операторите ще останат без честоти, но мрежите ще си останат техни. Едва ли някой ще прояви интерес към тези лицензи. Прекъсване на услугите няма да бъде допуснато. Това прави отнемането на лицензите едно безсмислено упражнение.
Това не означава, че този сблъсък ще остане без последици.
Истина е, че санкциите от КЗП са прекалено ниски и както самият регулатор заявява, операторите продължават да правят голям брой нарушения и да не се притесняват от глобите, защото ги възприемат като поносим оперативен разход. Да напомня, че в предишно свое изявление КЗП поиска от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) също да се намеси и да обмисли налагането на временен контрол над цените на дребно на телеком пазара.
От тук нататък започва моя коментар.
От страна на потребителите, има натрупано много недоволство, като причините са много. Аз ще се спра само на капката, която преля чашата.
Решението на Йеттел да увеличи цените заля КЗП и КРС с голям брой жалби. Секторният регулатор винаги се е хвалел, че за разлика от КЕВР, се справя в пъти по-добре със своята работа. Днес обаче това не е така.
Народното събрание също ще трябва да вземе мерки, а вече има нов министър на транспорта и съобщенията – Гроздан Караджов, който сигурно ще има какво да каже. Това, че мобилните оператори ще пострадат, е 100% сигурно – просто не знаем как точно.
Около месец след Йеттел, Виваком също обяви повишение на някои цени. Междувременно, според информации от мой източник, решението на Йеттел е довело до загуба на абонати през месец декември миналата година. Част от тях се е преляла към другите оператори. А1 изчака и наскоро обяви, че няма да променя цените през тази година.
Можете да се запознаете с публичната позиция на Йеттел, която обяснява необходимостта от по-високи цени. Аз ще ви дам истинската причина. Операторът от Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) придоби 50% плюс една акция от телекомите Йеттел в България, Сърбия и Унгария, както и от О2 в Словакия. Договорената цена бе 2,15 милиарда евро.
Към нея обаче имаше и едно допълнение, което ясно показва, че арабският инвеститор и чешкият фонд PPF са имали разногласия по отношение на цената. Става въпрос за това, че продавачът ще получи допълнително 350 милиона евро, ако бъдат постигнати определени финансови показатели в срок от три години след договорката. Ако това не стане, чешкият фонд ще трябва да върне 75 милиона евро.
Моето усещане е, че явно тези финансови резултати не могат да се постигнат по друг начин освен с увеличение на цените. Няма да се ангажирам с точна сметка, но увеличението на цените на Йеттел вероятно означава допълнителен годишен приход от няколко десетки милиона лева.
Когато един оператор вдигне цените, то и изпълнителните директори на другите два са поставени под натиск от собствениците да направят същото. Сега обаче целият сектор настъпи лопатата…
Телекомите са зависими от държавата по много теми, а днес те успяха да настроят против себе си няколко регулатора и вероятно всички политически сили.
* заглавието е на редакцията