Пашата на овце под фотоволтаичните панели на огромни слънчеви ферми носи множество ползи, оказва се в последно време. Тази практика поддържа почвата, подобрява качеството ѝ, намалява вероятността от наводнения и прави овцете по-щастливи и здрави. Същевременно овцете „косят“ площите около соларните модули и по този начин намаляват вероятността от спад на производителността заради висока растителност.
Освен, че другарството между овцевъдството и фотоволтаиката се оказва прекрасна симбиотична практика, изглежда, че има и голяма разлика между САЩ и Европа. Според анализатори, овцевъдството в САЩ е в тотален упадък: броят на тези животни в момента е около пет милиона, в сравнение с 50 милиона през 1947 г. Около две трети от агнешкото месо там се внася от другаде.
Затова не е странно, че всичко, което подкрепя овцевъдството, е горещо приветствано от американските фермери. Фактът, че се съчетава идеално с производството на слънчева енергия, е черешката на тортата.
През 2021 г. Джей Ар Хауърд започва да работи със слънчеви ферми, пращайки овцете си, за да „косят“ тревата. Това малко начинание бързо се оказва „бум“. То прераства в голяма бизнес-дейност с 8000 овце и две дузини служители. Сега Хауърд има повече клиенти, отколкото може да управлява, и очаква да добави още 20 служители до края на тази година.
Този вид съчетаване на енергетика със селско стопанство има и други вариации, като една от най-популярните комбинации е отглеждането на пчели под сенките на соларните панели. Естествено, след като може да се гледат овце около фотоволтаиците, то може и друг добитък – кози, крави.
Практиката „има огромен потенциал за решаване на нашите климатични и енергийни проблеми едновременно“, казва Джошуа Пиърс, професор в Западен университет в САЩ. „Така не само се произвежда чиста енергия, но също така се подобрява селскостопанската продукция, като земята дава повече в сравнение с традиционните методи на земеделие.“
Фотоволтаична паша
При фотоволтаичната паша, по-простичко наричана слънчева паша, пасящи животни се пускат из поле с инсталирани фотоволтаици. Животните пасат на воля, но също така пладнуват под сенките на фотоволтаичните масиви в летния зной. От друга страна се предотвратява избуяването на растителността. А това е ценно, защото високата растителност може да започне да засенчва панелите, правейки ги неефективни.
Но по-голямо безпокойство е потенциалната опасност от пожар, когато през лятото са налице огромни площи със суха трева. Собствениците на соларни ферми традиционно се справят с това, като косят района редовно. Но овцете и козите са много по-добри естествени „косачки“. Те са способни да се завират в малките пространства, където косачките трудно влизат, и да пасат, независимо от времето.
Освен всичко това растителността около фотоволтаичните масиви предотвратява бързото оттичане на дъждовни води.
Европа с повече практика
Изглежда, че за САЩ това е относително нова практика – доколкото има данни, те показват, че съчетанието между животновъдство и соларни панели процъфтява в последните две години. В Европа обаче, казват анализаторите, това не е чак такава новост.
През 2023 г. Iberdrola пусна стадо от 300 овце в своите фотоволтаични паркове в Португалия. „Това е полезно за слънчевата ферма, тъй като осигурява екологична поддръжка на земята и намалява риска от пожари“, казва фирмата. „То е от полза и за животните, които освен достъп до храна намират защита от слънцето, дъжда и вятъра под слънчевите панели.“
В Обединеното кралство проект от 1GW в Нотингамшир ще сподели своите 1600 хектара със стадо от 4000 овце. Очаква се този брой да се покачи до 9000, след като започне агненето. Начинанието ще спести около 5 милиона паунда (5,9 милиона евро) разходи за косене през целия 40-годишен живот на проекта.
От 2016 г. Enel Power използва овце за поддържане на растителността в слънчевите си масиви в Гърция. А от 2015 г. слънчевата ферма в Сен-Амаду, регион Окситания във Франция, е дом на стотици овце.
Примерите са многобройни и никой не намира това за толкова странно или впечатляващо.
Симбиотична връзка
Според Тони Индер, фермер в Нов Южен Уелс, Австралия, пашата на овце под слънчеви панели е полезна не само за фотоволтаичната дейност – добре е и за овцете. Той е забелязал, че след инсталирането на слънчев масив в неговия имот производството на вълна от овцете, пасящи отдолу, се е увеличило с 15 процента.
Изследване, публикувано в Applied Animal Behavior Science през 2022 г., установи, че овцете с достъп до слънчеви панели прекарват повече време на паша от тези без подобно „удобство“. Изследователите смятат, че част от причината е, че панелите осигуряват сянка на овцете.
В друг доклад от 2018 г. беше установено, че подслонът под PV панелите повишава влажността на почвата. Ако към това се добави и по-бавният дъждовен отток, създава се благодатна почва за растежа на тревите, което пък създавайки по-добър фураж с високо съдържание на протеини.
И още: докато овцете се движат из полето, те тъпчат стара растителна материя в почвата, наторявайки земята. Освен че повишава качеството на фуража, това подобрява здравето на почвата в дългосрочен план, увеличавайки съхранението на въглерод и хранителни вещества.
Неотдавна SolarPower Europe установи, че пасищните почви под слънчевите панели съхраняват до 80 процента повече въглерод. Задържането на вода се повишава с 20 до 30 процента. Към това може да се добави и тази подробност: налице е 60% увеличение на присъствието на опрашители.
„Тройна печалба“ за фермерите
Фермерите по цял свят са изправени пред редица трудности поради комбинацията от ефектите на изменението на климата, нарастващите разходи и нестабилните пазари за техните продукти. Слънчевата паша може да им даде преднина, която да спаси стопанствата им и дори да им даде тласък в развитието.
Допълнителните приходи от слънчевите инсталации могат да осигурят предвидим и постоянен паричен поток за фермата. Това може да е нейното спасение в трудни години.
Наличната растителност е по-питателна храна за животните. А по-добрата храна означава по-добро здраве за стадата.
Най-сетне, както показват проучванията, отглежданите в соларни полета овце често са по-здрави и по-производителни, което означава повече месо и вълна, продавани от фермата.