Изкуственият интелект ще надмине човешкия интелект в рамките на две до три години, прогнозира главният изпълнителен директор на Anthropic – Дарио Амодей, който говори на Световния икономически форум в Давос за рязко нарасналото търсене на AI продукти.
Амодей очаква неговата компания Anthropic да има повече от 1 милион процесори, които поддържат AI технологии, до 2026 г. Той прогнозира, че AI ще надмине човешкия интелект през следващите няколко години и в резултат на това очаква както положителни, така и отрицателни последици.
Anthropic е в центъра на продължаващата надпревара за създаване на най-мощната технология за изкуствен интелект в света. „Скокът в търсенето, който видяхме през последната година и особено през последните три месеца, изпревари способността ни да предоставим изчисленията, от които се нуждаем”, каза Амодей, цитиран от Уол Стрийт Джърнъл.
Показателно е, че приходите на Anthropic през миналата година са се увеличили десетократно. Компанията планира да набере още 2 милиарда долара инвестиции в близко бъдеще, като пазарната ѝ стойност вече е 60 милиарда долара. Амодей вярва, че увеличеното финансиране ще подобри производителността на AI и ще премахне ограниченията, с които в момента често се сблъскват потребителите на чатбота Claude на Anthropic.
През ноември Anthropic обяви стратегическо партньорство с Amazon Web Services и Palantir Technologies. Целта на това сътрудничество е да предостави модели на Claude на американските отбранителни и разузнавателни агенции. Компаниите за изкуствен интелект все повече си партнират с правителствени агенции, за да осигурят своите технологии в подкрепа на националната сигурност.
Anthropic се готви да пусне по-усъвършенствани AI модели през следващите месеци. Плановете на компанията включват уеб интеграция, двупосочна гласова комуникация и оптимизиране на паметта на Claude за съхраняване на информация за потребителите и предишни разговори с тях.
Основният конкурент на Anthropic, OpenAI, добави подобни функции към своя чатбот ChatGPT. И двете компании се стремят да направят своите AI асистенти по-интуитивни, интерактивни и способни на персонализирано, дългосрочно обучение.
Амодей е уверен, че AI технологиите ще надминат човешкия интелект през следващите две до три години. „Положителните последици ще бъдат големи”, каза той. „Ще трябва да внимаваме и за негативните последици. Мисля, че прогресът наистина е толкова бърз, колкото хората си мислят”.
Прогнозата на Амодей е в съответствие с вижданията на други технологични лидери. Илон Мъск по-рано прогнозира, че AI може да изпревари човешкия интелект още през 2025 г. и да надмине колективния интелект на човечеството до 2029 г.
Мъск прогнозира също, че изкуственият интелект ще изземе работата на лекари и адвокати, след като ChatGPT-4 на OpenAI вече превъзхожда медицинските специалисти при диагностициране на заболявания.
А, всичките тези нямат директна финансова изгода да ги говорят тия глупости?
Що някой от тях не вземе да покаже, как захранва AI с данните и експериментите, на които учените стъпват, за да разработят съвременните технологии, да видим, как тоя AI преоткрива същите тези технологии?
Още по-интересно ще стане, когато се опитат да направят същото, но да се опитат да накарат AI да “измисли” Нютоновата механика или поне законите му.
Върхът ще е да покажат, как AI извежда E=mc² …
Да, диагностицирането в медицината може да бъде в огромна степен заменено от AI, защото там задачата е търсене на най-вероятна диагноза на базата оплаквания и изследвания на пациенти.
Но, това по никакъв начин не покрива цялата медицинска дейност.
Да, търсенето на сходни дела, закони и прецеденти е съществена и много често ключова част от адвокатската дейност, но далеч не покрива цялата им дейност.
А, като добавим и безобразните енергийни нужди на тия системи, то си е леко цирк така да ги превъзнасят.