Китайски „черен лебед” срина криптовалутите

Котировките на биткойн и етериум паднаха след новината за китайски чатбот, който превъзхожда ChatGPT, без да ползва най-добрите чипове на Nvidia (снимка: CC0 Public Domain)

Котировките на биткойн и фондовите пазари паднаха. Според пазарните анализатори, виновен за този срив е китайският „черен лебед” DeepSeek – конкурент на ChatGPT, създаден на много по-ниска цена.

Биткойн (BTC) и етериум (ETH) се сринаха съответно до $98 000 за BTC и $3000 за ETH, а спадът продължава. Само преди няколко дни биткойн струваше $10 000 повече.

Според анализатори на Блумбърг, причината за такъв рязък спад в цените на криптовалутите е китайският „черен лебед” в лицето на компанията DeepSeek, която постави под въпрос технологичното господство на САЩ.

През уикенда нараснаха спекулациите, че новият AI модел на DeepSeek се представя добре, работейки на по-малко напреднали чипове, което подкопа изключително високите оценки на компании като Nvidia.

Американската компания, ръководена от Дженсън Хуанг, води глобалния бум на технологичните акции напоследък, тъй като нейните чипове се смятат за основни в системите с изкуствен интелект.

Същевременно китайска компания с нисък профил, наречена DeepSeek, с 200 служители, представи изкуствен интелект и чатбот, който превъзхожда по функционалност и възможности популярния ChatGPT на OpenAI.

DeepSeek разработи своята система с отворен код, без да има достъп до новите чипове на Nvidia и с бюджет от едва 6 милиона долара, което бледнее в сравнение с милиардите, инвестирани в OpenAI.

Въпреки бюджетните ограничения обаче китайският изкуствен интелект превъзхожда технологията на OpenAI в различни тестове. А инвеститорите започнаха да гледат с тревога на перспективите на компании като Nvidia, AMD и Microsoft, чиито акции може да пострадат значително след подобно съобщение.

На свой ред това може да повлияе негативно на глобалните индекси и да повлече надолу пазарите на криптовалута. Инвеститорът Марк Андреесен казва, че появата на DeepSeek може да се сравни с шока от изстрелването на първия сателит от Съветския съюз през 1957 г., но в областта на изкуствения интелект.

Коментар