През 2024 година слънчевата енергия е изпреварила въглищата в производството на електроенергия в Европейския съюз за първи път, според доклад, публикуван от климатичния мозъчен тръст Ember. Делът на възобновяемите източници в енергийния сектор на ЕС е нараснал почти наполовина, достигайки 47%, спрямо 34% през 2019 г.
Докладът, озаглавен „Европейски преглед на електроенергията 2025 г.”, констатира, че производството на енергия от газ е спаднало за пета поредна година, а производството на енергия от изкопаеми горива е паднало до „историческо дъно”. Делът на изкопаемите горива е намалял от 39% на 29% през последните пет години.
„Европейският зелен пакт доведе до дълбока и бърза трансформация на енергийния сектор на ЕС”, се казва в доклада. Слънчевата енергия остава най-бързо развиващият се източник на енергия в ЕС, изпреварвайки въглищата за първи път. Вятърната енергия запазва позицията си на втория по големина енергиен източник в ЕС след ядрената енергия, но изпреварва газа.
Според анализа на Ember, тези тенденции са широко разпространени в цяла Европа, като слънчевата енергия напредва във всички страни от ЕС. Повече от половината от страните членки или напълно са се отказали от въглищата, най-замърсяващото изкопаемо гориво, или са намалили дела му до по-малко от 5% от техния енергиен микс.
„Изкопаемите горива губят властта си върху енергийния микс на ЕС. В началото на Европейската зелена сделка през 2019 г. малцина смятаха, че енергийният преход на ЕС ще достигне това ниво. Вятърът и слънчевата енергия изтласкват въглищата към периферията и изместват газа”, коментира Крис Рослоу, водещ автор на доклада.
Рослоу обаче предупреди, че предстои още много работа. „Трябва да ускорим усилията си, особено в сектора на вятърната енергия”, каза той. Експертът също така подчерта необходимостта от увеличаване на капацитета за съхранение на електроенергия в европейската електроенергийна система, за да се увеличи максимално използването на възобновяеми енергийни източници, които са непостоянни по природа.
През 2024 г. изобилието от слънчева енергия спомогна за понижаване на цените в средата на деня, понякога дори до „часове с отрицателна или нулева цена”, поради прекомерно предлагане спрямо търсенето. Докладът предлага решение на този проблем: „Лесно достъпно решение е батерия, разположена до слънчевата електроцентрала. Това дава на производителите на слънчева енергия по-голям контрол върху цените, които получават, и им помага да избегнат продажбата на ниски цени по средата на деня”.
Мозъчният тръст също така предполага, че потребителите могат да намалят сметките си за електричество, като пренасочат потреблението към периоди на изобилие (интелигентна електрификация), докато операторите на батерии могат да генерират приходи, като купуват електричество, когато цените са ниски, и го продават обратно по време на периоди на пиково търсене.
Технологията на батериите напредна значително през последните години. Капацитетът на инсталираните батерии в ЕС се удвои до 16GW през 2023 г. спрямо 8GW през 2022 г. Този капацитет обаче е концентриран само в малък брой държави: 70% от съществуващите батерии в края на 2023 г. са били разположени в Германия и Италия.
Особено през зимата…
Още ли вярвате на зелената далавера?