DeepSeek R1: кой печели и кой губи

Пазарът на генеративен AI ще расте с 52% средно годишно до 2030 г., но появата на DeepSeek R1 ускорява конкуренцията (графика: CC0 Public Domain)

Неотдавнашното пускане на AI модела DeepSeek R1 разтърси сцената на генеративния изкуствен интелект. Акциите на някои от основните технологични компании претърпяха спад от появата на китайския конкурент. Кой какво печели и кой какво губи от случващото се?

Без съмнение печеливши от случващото се с DeepSeek R1 са крайните потребители. Някои доставчици на приложения за генеративен AI и фирмите за системи за управление на данни също извличат полза от събитията в последните дни, казват анализаторите от IoT Analytics.

Появата на R1 на китайската компания DeepSeek разтърси пазара на технологичните акции, като книжата на някои участници на пазара (напр. Nvidia) паднаха с около 20% на 27 януари 2025 г.

R1 е до голяма степен отворен, изглежда е обучен на значително по-ниска цена и е по-евтин за използване по отношение на достъпа до API, според анализаторите. Всичко това говори за иновация, която може да промени конкурентната динамика в областта на генеративния AI.

IoT Analytics вижда крайните потребители и доставчиците на AI приложения като най-големите печеливши от тези скорошни разработки. За сметка на това доставчиците на собствени модели губят най-много, въз основа на анализа на веригата на стойността от Generative AI Market Report 2025-2030.

Ясни победители

Крайните потребители безспорно печелят от ситуацията. AI на по-ниска цена означава намаляване на разходите за бизнеса и потребителите, като същевременно ще се увеличи достъпността.

Доставчиците на приложения за генеративен AI също са в благоприятна позиция. Компаниите, изграждащи приложения, базирани на AI, ще се възползват от увеличената достъпност на модела и по-ниските разходи за API.

Вероятни победители

Навярно в групата на облагодетелстваните попадат компаниите за Еdge AI системи. По-ефективните AI модели стимулират търсенето техните решения.

В благоприятна позиция са доставчици на системи за управление на данни. Подобно развитие на AI изисква подобрена обработка на данни, което е от полза за платформи като MongoDB и Snowflake.

Доставчиците на услуги за генеративен AI също могат добре да се възползват от промяната в пейзажа.

Неутрално въздействие

Доставчиците на облачни изчисления най-вероятно ще останат незасегнати, но и няма да извлекат особени ползи. Въпреки че облачните платформи остават ключови за развитието на AI, повишената ефективност може да намали нуждите от инвестиции в инфраструктура.

Доставчиците на EDA софтуер също попадат в тази група, според IoT Analytics. Специализацията на AI може да стимулира търсенето на нови дизайни на чипове, но да намали зависимостта от традиционните високопроизводителни графични процесори.

Вероятни губещи

Компаниите за чипове за изкуствен интелект се оказват по-скоро в неблагоприятна ситуация. Ако новите AI модели изискват по-малко графични процесори за обучение и работа, големите производители на чипове може да се окажат изненадани от по-бавен растеж на търсенето.

По-скоро губещи са и фирмите за инфраструктура на центъра за данни. Намалената нужда от AI чипове от висок клас може да ограничи разширяването в секторите на мрежите, охлаждането и захранването.

Ясно губещи

Доставчиците на собствени модели са най-засегнати. Компаниите, разчитащи на затворени, скъпи AI модели, такива като OpenAI и Anthropic, са изправени пред нарастващ натиск, тъй като се появяват безплатни алтернативи с възможност за персонализиране.

„DeepSeek R1 е значителна промяна в пейзажа на генеративния AI, като засилва прехода към по-отворени, рентабилни модели“, коментира Кнуд Ласе Лют, главен изпълнителен директор на IoT Analytics.

„Тъй като пазарът на генеративен AI се очаква да нараства с 52% средно годишно до 2030 г., тази иновация ускорява конкуренцията и принуждава доставчиците на собствени модели да преосмислят своите предложения. Nvidia все още доминира на пазара на AI чипове с 92% дял, но появата на модели като R1 – обучени с по-малко графични процесори от висок клас – повдига въпроси относно дългосрочното търсене на скъп AI хардуер“, допълва Лют.

„DeepSeek R1 показа отново, че доставчиците на собствени базови модели като OpenAI и Anthropic имат малко защитни сили. Конкуренцията ще става все по-жестока от тук нататък“, обобщава Филип Вегнер, главен анализатор в IoT Analytics.

Коментари по темата: „DeepSeek R1: кой печели и кой губи”

добавете коментар...

  1. Българин

    Китайците просто отново показаха, че западните технологии са надценени боклуци.

Коментар