Oracle иска да обхване всички американци в огромна база данни

AI ни изправи на прага на нова ера на масово наблюдение, благодарение на което „гражданите ще се държат по най-добрия възможен начин” (снимка: CC0 Public Domain)

Софтуерната корпорация Oracle предложи всички данни, с които разполага правителството на САЩ, да бъдат събрани на едно място, за да се използват за разработване на изкуствен интелект. ИТ гигантът е готов да предостави техническите си възможности за тази цел.

Изкуствен интелект, обучен на такава база, ще донесе много ползи на гражданите, уверява ръководството на компанията. Несъмнено, подобен проект ще позволи на властите да организират и тотално наблюдение над гражданите за целите на сигурността.

Всички данни на едно място

AI технологиите могат да помогнат на правителството да подобри услугите и сигурността за своите граждани. За целта е необходимо да се събере цялата информация на едно място, дори ДНК, каза съоснователят и председател на Oracle Лари Елисън на Световната среща на върха в Дубай, за която пише The Register.

„Трябва да обединим всички национални данни, да ги поставим в база данни, където могат лесно да бъдат използвани от AI модел, и след това да зададем всеки въпрос, който искате”, каза Елисън.

Oracle, която вече е основен правителствен и военен изпълнител, може да помогне тази идея да стане реалност, каза Елисън. Тоест всички тези данни трябва да бъдат поставени в една голяма система на Oracle. Компанията е един от най-големите софтуерни разработчици в света по приходи, чийто основен продукт е системата за управление на бази данни Oracle Database.

Проектът, за който говори Елисън, ще бъде от полза и за управлението на различни социални услуги – например в областта на здравеопазването чрез адаптирано лечение, както и в производството на храни чрез по-добро прогнозиране на добива и препоръки към фермерите къде да прилагат торове или да увеличат напояването.

Основа за всеобщо наблюдение

Огромната база данни на Oracle може да бъде, според Елисън, предшественик на всеобхватна система за наблюдение, каквато той предлагаше по-рано. Непрекъснатото наблюдение в реално време на населението, анализирано от продукти за машинно обучение, може да бъде изградено на базата на Oracle технологии, каза Елисън на среща с финансовите анализатори през септември 2024 г.

Според ръководителя на ИТ корпорацията, изкуственият интелект ни изправя на прага на нова ера на масово наблюдение, благодарение на което „гражданите ще се държат по най-добрия възможен начин”. И Oracle е готова да се превърне в технологичната основа на тази нова ера.

„Oracle изгражда 2,2GW център за данни, който ще струва от 50 до 100 милиарда долара”, каза по-рано Елисън, отбелязвайки, че такива съоръжения ще обучават супермощни AI модели, които малцина могат да си позволят, поради високата им цена.

ИТ корпорацията също се присъедини към проекта Stargate с бюджет от 500 милиарда долара за изграждане на AI инфраструктура в САЩ през следващите четири години.

Разхлабване на AI регулациите

Новата правителствена администрация на САЩ облекчава регулирането на изкуствения интелект. След като встъпи в длъжност през януари 2025 г., Доналд Тръмп отмени изпълнителна заповед на своя предшественик Джо Байдън, насочена към гарантиране на безопасността на изкуствения интелект.

Всички консултативни комитети към Министерството на вътрешната сигурност на САЩ относно киберсигурността и безопасността на AI също бяха разпуснати под претекст за борба със злоупотребата с ресурси.

Коментар