
Нова оптична технология съхранява данните много по-икономично
(снимка: CC0 Public Domain)
Учени от Университета на Южна Австралия са разработили оптична технология за съхранение на данни, която може значително да намали разходите за архивно съхранение. Те твърдят, че терабайт съхранение на новия оптичен диск ще струва само 1 долар към 2030 г.
Екип, ръководен от д-р Никълъс Ризен, е разработил метод, базиран на манипулиране на флуоресценцията в специфични диапазони на дължина на вълната в определени области на записа. Това позволява многобитово съхранение, подобно на NAND флаш технологията.
Процесът включва селективна промяна на флуоресцентните свойства на наночастиците в записващата среда. С помощта на лазерна енергия се създават „спектрални дупки”, където излъчването е намалено. Тази вариация в светлинното излъчване кодира данни на множество нива, което потенциално позволява съхранение с висока плътност.
Наночастиците, съставени от шестоъгълни кристали от силициев карбид (SiC), легирани с ванадий, реагират на лазерно облъчване, което се отразява на техните светлоизлъчващи характеристики. Тези промени могат да бъдат идентифицирани по време на процеса на четене, което позволява извличането на данни.
Компанията Optera Data, основана от предприемача Джеф Маклауд-Смит, в момента работи за комерсиализиране на технологията. Стартъпът предвижда създаване на оптични дискове с възможност за архивно съхранение с висока плътност, с акцент върху офлайн сигурността и дългосрочното запазване на данни.
Записването на данни ще включва настройка на лазери към специфични спектрални честоти, а четенето ще се основава на откриване на флуоресцентни модели, отбелязва TechRadar в публикация за разработката.
Според бяла книга на Том Кофлин, налична на уебсайта на Optera Data, общият обем на доставяните системи за съхранение се очаква да се увеличи пет пъти до 2029 г., като голяма част от тези данни се съхраняват във вторично или архивно хранилище. Традиционните твърди дискове, ленти и други нововъзникващи оптични решения се конкурират за този разширяващ се пазар, където издръжливостта и енергийната ефективност са ключови фактори.
Optera Data твърди, че веднъж разработена, нейната технология ще може да постигне обща цена на притежание от само $1 на терабайт, което е значително по-ниско от прогнозираните разходи за други носители за съхранение. Компанията се надява да произведе 1TB дискове в краткосрочен план и планира да достигне 10TB до края на десетилетието.
Прогнозната цена от $1 на терабайт би направила технологията значително по-евтина от решенията на компании като Cerabyte и потенциално би могла дори да надмине съхранението на магнитни ленти, което се очаква да падне под $2,50 за терабайт до 2029 г.
За разлика от твърдите дискове, които изискват постоянно захранване, и магнитните ленти, които разчитат на специализирани библиотечни системи, подходът на Optera Data може да се интегрира със съществуващите формати на оптични дискове.
Подобна съвместимост може да улесни възприемането на технологията в центровете за данни, където намаляването на консумацията на енергия и разходите за съхранение са важни цели за хиперскейълърите.