Тайван иска да стане база в глобалната верига за доставки на полупроводници
(снимка: TSMC)
„Тайван вложи половин век упорита работа, за да постигне настоящия си успех. Не сме взели нищо от други страни”, каза висш чиновник на републиката в коментар на амбициите на новата президентска администрация на САЩ да си върне производството на чипове от Тайван.
Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп разкритикува господството на острова в производството на чипове. Той заяви, че Тайван е поел полупроводниковата индустрия. Тръмп иска я върне обратно в Съединените щати, като възстанови производството на чипове в страната.
В петък тайванският президент Лай Ченг-те каза, че островът ще стане надежден партньор в демократичната верига за доставки на глобалната полупроводникова индустрия. Според него, Тайван е на път да стане база в глобалната верига за доставки на полупроводници.
Ву Чен-уън, ръководител на Националния съвет за наука и технологии на Тайван, цитира коментарите на президента и обясни как полупроводниковата индустрия се е превърнала в международно признат еталон: „Тайван вложи половин век упорита работа, за да постигне настоящия си успех. Не сме взели нищо от други страни”, каза той.
„Как постигнахме това? Очевидно не сме взели нищо от други страни”, подчерта Ву Чен-уън, припомняйки как правителството развива сектора от 70-те години на миналия век, включително помагайки за основаването на TSMC през 1987 г. В момента TSMC e най-големият производител на чипове по договор в света.
„Това показва, че Тайван е вложил половин век упорита работа в постигането на днешния успех и това със сигурност не е нещо, което сме отнели от други страни”, допълни Ву Чен-уън.
Всяка страна е специализирана в производството на чипове, от Япония, която произвежда химикали и оборудване, до Съединените щати, които са „несравними” в разработването и прилагането на иновативни системи, каза той.
„Полупроводниковата индустрия е изключително сложна и изисква ясна специализация и разделение на труда. Като се има предвид, че всяка страна има свои собствени уникални индустриални предимства, няма нужда една държава да контролира напълно или монополизира цялата технология в света”, каза още Ву Чен-уън.
Той увери, че Тайван иска да се превърне в база за подпомагане на „приятелски демократични страни”, които да изпълнят съответните си роли във веригата за доставки на полупроводници.