Фотоволтаичните огради идват на мода

Ако ще е непрозрачна ограда за двор или земеделски имот, защо пък да не произвежда енергия от слънцето? (снимка: BMKÖS/HBF/Trippolt във FlickR, CC BY-ND 2.0)

Оградите от слънчеви панели са недотам известна форма на производство на възобновяема енергия, но този модел започна да става все по-популярен в последно време. Една от причините е нарастващият брой отпадъчни фотиволтаици – панели, които са вече приключили официалната си „служба“, но все още имат добър остатъчен капацитет за работа. И макар че поставянето им на оградата не е най-доброто възможно решение, те все пак работят, колкото и малко да е, и все пак подпомагат домашните сметки за ток.

Оградата от слънчеви панели е буквално външна ограда – на двор или градина, направена не от мрежа или оградни пана, а от от слънчеви панели. Така се комбинират две цели:

  • ограждане и разделяне на частни имоти или земя;
  • производство на възобновяема слънчева енергия.

Оградите от слънчеви панели могат да бъдат инсталирани на различни места, включително дворове на къщи, околоблокови градини, земеделска земя или промишлени и търговски имоти.

Ама работят ли наистина?

Ефективността на оградата от слънчеви панели зависи до голяма степен от нейното местоположение. Тъй като слънчевите панели са разположени вертикално, за да се използват като ограда, те не винаги са под идеален ъгъл за излагане на слънце. Също така може да се окаже, че панелите биват засенчвани от дървета или от самите сгради в рамките на имота, който ограждат.

Независимо от това, че не са максимално ефективни, рециклираните слънчеви панели като ограда са добре дошли, защото всяко – дори най-малкото – подпомагане на семейния бюджет е от полза за домакинствата.

Има обаче и друг вариант. Мераклиите да превърнат оградата в пълноценна соларна инсталация могат да изберат двустранни панели. Тези панели са направени от монокристални клетки и се считат за 30% по-ефективни от панелите с едно лице, тъй като могат да абсорбират слънчевата светлина от двете страни.

Проучване, завършено от изследователи от Германския университет за приложни науки в Лайпциг, установи, че вертикалните двустранни слънчеви панели, разположени по оста изток-запад, са най-ефективни при производството на слънчева електроенергия.

Какви са плюсовете и минусите на оградата със слънчеви панели?

Плюсове:

  • Намаляване на сметките за енергия, дългосрочни спестявания за жителите;
  • Намаляване на въглеродния отпечатък на имот или бизнес;
  • По-издръжлива и по-дълготрайна опция в сравнение с обикновените опции за ограда;
  • Добра алтернатива за тези, които не могат да инсталират покривни панели;
  • Полезно за селскостопанската индустрия, тъй като панелите могат да бъдат включени в електрически огради, за да произвеждат слънчева енергия и да пазят добитъка и имуществото в безопасност;
  • Слънчевите панели, които са монтирани в земята, са по-лесни за поддръжка и почистване в сравнение с монтираните на покрива слънчеви панели.

Минуси:

  • Може да бъде скъпо за закупуване, инсталиране и поддръжка – в сравнение с по-често срещаните опции за ограда;
  • Места с дълги зими, малко слънце или сенчести зони са неподходящи за такива огради;
  • Оградите със слънчеви панели са вертикални, така че е по-вероятно да попаднат под сянка от дървета или сгради;
  • Оградите от слънчеви панели често имат процепи между панелите или са частично прозрачни – това може да не е идеалната представа за ограда.

Как се монтират огради от соларни панели?

Слънчевите панели се монтират вертикално по същия начин, по който се монтира всяка друга дървена или метална ограда. Те могат да бъдат инсталирани чрез стълбове или върху стена.

Селскостопанските огради със слънчеви панели са по-тежки за инсталиране, ако става дума за животновъдство. Тези огради трябва да бъдат проектирани да са много здрави от съображения за сигурност, за да предпазят добитъка. За обикновени огради на дворове инсталирането на панелите е по-просто.

Някои доставчици вече предлагат и специални комплекти за огради от слънчеви панели, така че PV модулите да могат да се монтират към вече съществуващи огради. Тези комплекти включват фотоволтаични панели, микроинвертори и монтажен материал. Така процесът на инсталиране може да се извърши от собственика на дома бързо и лесно.

Трябва ли разрешително?

В повечето случаи инсталирането на ограда от слънчеви панели върху частна собственост на мястото на съществуваща ограда не изисква разрешение за строеж.

Заслужават ли си оградите от слънчеви панели?

Оградата със слънчеви панели е добра алтернатива за оползотворяване на излезлите от експлоатация фотоволтаици, които обаче работят добре – все още. При „пенсионирането“ на соларните модули от големите PV паркове здравите (неувредени) панели все още имат около 80% от първоначалния си капацитет за преобразуване на слънчевата светлина в ток. Това не е никак малко. Колкото и слаба да е работата им, монтирани на ограда, те пак ще подпомагат семейния бюджет.

От друга страна, за имоти, които имат ограда с „лице“ към изток и запад, може да се окаже по-смислено да се купят чисто нови, двулицеви слънчеви панели. Те имат два пика на производителността – един преди обед и един следобед. А това прави функционирането им по-ефективно, както и по-интересно за енергийните дружества, изкупуващи електроенергията.

Коментар