Подготвят космически центрове за данни

Демонстрационен спътник Starcloud в ролята на център за данни се подготвя за изстрелване
(снимка: Филип Джонстън / LinkedIn)

Стартиращата компания Starcloud от Редмънд, щата Вашингтон набра допълнителни 10 милиона долара финансиране за амбициозния си проект по изграждане на център за данни в космоса. Тази сума допълва 11-те милиона долара, получени преди това от инвеститори, включително NFX, Y Combinator, FUSE, Soma Capital и фондовете за проучване Andreessen Horowitz и Sequoia.

Филип Джонстън, главен изпълнителен директор и съосновател на Starcloud, коментира, че привлечените общо 21 милиона долара са един от най-големите кръгове на финансиране за стартъп, излязъл от Y Combinator. Новите инвеститори все още не са известни и ще бъдат обявени по време на кръга на финансиране от Серия А.

Основната идея на Starcloud е да постави мрежа от мощни компютърни сървъри в околоземна орбита. Тези сървъри ще се захранват от слънчеви панели, които могат да бъдат широки до 4 километра.

Космическите центрове за данни се разглеждат като алтернатива на наземните съоръжения, които заемат повече място, консумират повече електроенергия и предизвикват повече противоречия, коментират анализаторите.

Несъмнено космическите центрове за данни ще играят ключова роля в обработката на огромните количества изображения и други данни, получени от сателитите за наблюдение на Земята. Изпълнението на изчислително сложни задачи в космоса ще намали изискванията за честотна лента за предаване на данни към Земята.

По думите на Фил Джонстън, демонстрационен спътник Starcloud ще бъде изстрелян в ниска околоземна орбита това лято с ракета SpaceX Falcon 9 като част от мисията Bandwagon 4.

„Ще използваме графични процесори 100 пъти по-мощни от всичко, което някога е било в космоса, с модерни Nvidia GPU на ниво център за данни”, каза той. Nvidia предоставя чипове с отстъпка на стартиращи компании чрез своята програма Inception.

Екипът на Starcloud в момента се състои от петима души, включително главния инженер-механик Бейли Монтаньо, бивш кадър на Helion Energy и SpaceX. Джонстън очаква екипът да се удвои през следващите месеци.

Компанията наскоро промени името си от Lumen Orbit на Starcloud. Това беше направено, за да се избегне потенциално объркване с друга технологична компания, уточни Джонстън. Lumen Technologies има правата да използва думата Lumen за центрове за данни.

Проектът Starcloud отваря нови възможности за обработка и анализ на данни в космоса. Успешното прилагане на тази идея може да окаже значително влияние върху развитието на космическите технологии и управлението на големи обеми данни в бъдеще.

Коментар