
Дроновете може да сдобият с много по-мощни батерии, благодарение на японска разработка
(снимка: CC0 Public Domain)
Пробив в разработването на литиево-въздушни батерии обявиха японски учени от Националния институт по материалознание (NIMS) и университета Сейкей. Иновацията има потенциал значително да повиши мощността на дроновете.
Японските учени са използвали въглеродни нанотръби, за да увеличат порьозността на електродите, което подобрява абсорбцията на кислород – ключов проблем за литиево-въздушните батерии.
Теоретично, литиево-въздушните (или литиево-кислородните) батерии имат 10 пъти по-голям енергиен капацитет от литиево-йонните, но страдат от ниска мощност. Новата японска разработка решава този проблем, като позволява подобни батерии да се използват в безпилотни летателни апарати.
Пробивът е станал възможен, благодарение на комбинация от въглеродни нанотръби и нов електролит с високо напрежение на основата на амиден разтворител. Резултатът е батерия с впечатляващи характеристики: енергиен капацитет до 500 Wh/kg и мощност до 500 W/kg.
Тези характеристики на батерията са достатъчни, за да осигурят полета и функционирането на дроновете, тъй като излитането и престоят им във въздуха обикновено изискват специфична мощност от поне 400-500 W/kg.