Автоматизацията с изкуствен интелект увеличава производителността, но и неравенството между хората, твърдят учени (снимка: CC0 Public Domain)
Изкуственият интелект ускорява икономическия растеж, но може да разшири пропастта между богати и бедни. Богатите ще стават по-богати, а бедните – по-бедни, алармираха учени.
Проучване на изследователи от университетите Чанжу и Шенжен в Китай установи, че AI помага на икономиката да расте, но разпределя богатството непропорционално, като разтваря ножицата между богати и бедни.
Автоматизацията увеличава производителността, но възвръщаемостта на капитала – печалбите на компаниите – расте по-бързо от заплатите на работниците, което може да влоши неравенството, предупреждават изследователите.
Учените са създали модел, който оценява как AI влияе върху работните места и парите. Те вярват, че AI ще даде нов тласък на китайската икономика и ще подобри живота на хората.
Но, от друга страна, заплатите на работниците ще нарастат по-бавно от възвръщаемостта на капитала, защото фирмите инвестират много в AI, правейки капитала по-доходоносен от труда.
За намаляване на неравенството учените предлагат да се използват технологии, които помагат еднакво на хората и машините. Тези технологии са наречени „неутрални по Хикс”, по идея, въведена от икономиста Джон Хикс през 1932 г.
Изследователите съветват властите да въведат мерки като преразпределение на доходите, така че икономическият растеж да не бъде придружен от влошаване на финансовото неравенство.