TechNews.bg
R&DВодещи новиниНоваторскиНовиниТоп новини

Силициево-фотонен чип предава 38 терабита в секунда

Иновативен китайски чип ще ускори обучението на AI модели в центровете за данни
(снимка: CC0 Public Domain)

Учени от университета Фудан в Китай създадоха нов чип, базиран на силициева фотоника, който предава данни със скорост до 38 терабита в секунда (Tbps). Чипът е подходящ за обучение на системи с изкуствен интелект.


Китайските учени са използвали технология за многоизмерно мултиплексиране – това е начин за „опаковане” на данните в светлинни сигнали, за да бъдат предавани по-бързо, отбелязва IT Home в публикация за разработката.

Чипът се оказва не само супер-бърз, но и енергийно ефективен. Освен това може лесно да се мащабира и свързва към различни системи.

Тестовете показват, че чипът може да предава 38 терабита данни за една секунда: тоест 4,75 трилиона параметъра на голям AI модел могат да бъдат предадени за 1 секунда.


Подобни възможности за пренос на данни не са необходими в обикновените компютри, но за обучение на големи езикови модели и други AI задачи, които изискват обработка на огромни количества информация, новият чип е повече от подходящ.

още от категорията

Huawei патентова 2-нм технология за чипове

TechNews.bg

Пат Гелсингър: САЩ се нуждаят от десетилетия, за да настигнат Тайван

TechNews.bg

DARPA ще строи завод за чипове от следващо поколение

TechNews.bg

TSMS строи първия завод за 1,4-нанометрови чипове

TechNews.bg

Термодинамичен чип решава кризата с енергията за изкуствения интелект

TechNews.bg

Кризата с чиповете приключи, индустрията се възстановява

TechNews.bg

Коментари