Квантовите машини на D-Wave вече решават практически проблеми, надминавайки скоростта на традиционните методи (снимка: D-Wave)
Квантовата машина на D-Wave успешно оптимизира производството в завода на Ford Otosan в Турция. Технологията намалява ключови изчисления в процеса на производство от 30 на 5 минути.
Калифорнийската компания D-Wave, пионер в създаването на компютри с квантови ефекти, успешно завърши два проекта, доказвайки ефективността на своята технология. Въпреки че все още не са пълноценни квантови компютри, машините на D-Wave вече решават практически проблеми, надминавайки скоростта на традиционните изчисления.
Методът на квантово отгряване (квантова нормализация), който съчетава квантово и класическо изчисление, помогна на завода за автомобили Ford Otosan в Турция да ускори производствените процеси, а на фармацевтичната компания Japan Tobacco да подобри разработването на нови лекарства.
В завода на Ford Otosan, съвместно предприятие между Ford и Koc Holding, се произвеждат до 1500 варианта на един модел автомобил, което създава трудности, поради ограниченията на цеха. Преди това изчисленията за оптимизиране на производството отнемаха между 10 минути и един час, но с квантовото отгряване на D-Wave времето беше намалено до 5 минути за 1000 автомобила.
Това ускорение направи възможно по-бързото разпределяне на задачите между цеховете за каросерия, боя и монтаж, спестявайки време и ресурси. Подходът показа как квантовите технологии могат да подобрят индустриалните процеси, отбелязва Interesting Engineering.
Вторият проект на D-Wave е в Japan Tobacco, където квантовата машина подобри работата на езиков модел, който генерира молекулярни структури за нови лекарства. Квантовото отгряване позволи на модела да произведе повече „качествени молекули” с по-добри терапевтични свойства, като същевременно намали разходите за енергия.
За първи път квантов метод надмина класическите подходи в тази област, показвайки, че може да обучава модели толкова ефективно, колкото ChatGPT, но за решаване на химически проблеми.