
Проект на стойност 468 857 652 лв. ще осигури достъп до високоскоростен интернет на хората в отдалечени и селски райони (снимка: CC0 Public Domain)
Осем предложения са подадени по процедурата за широкомащабно разгръщане на цифрова инфраструктура, финансирана от Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщиха от Министерство на транспорта и съобщенията.
Стойността на проекта е 468 857 652 лева, а крайният срок за подаване на оферти изтече в петък. Същия ден Народното събрание прие предложените от МТС изменения в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура.
С промените се опростяват административните процедури за издаване на актове от компетентните органи за изграждане, поддържане, развитие и модернизиране на физическа инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи в съществуващи пътища, земеделски територии и труднодостъпни населени места.
С гласуването си “за”, народните представители са подпомогнали изпълнението на този толкова важен проект по НПВУ, заяви министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
„В малките населени места животът си върви без да го огряват постиженията на съвременните технологии. Ако не бяха приети измененията, щяхме да излезем много извън допустимия срок за реализация на проекта. Сега се надяваме дори да приключим два месеца по-рано”, каза Гроздан Караджов.
Компаниите, които ще бъдат избрани, ще изградят инфраструктура предимно в отдалечени, селски и слабо населени райони. Поне 350 000 българи в цифрова изолация в момента скоро ще имат достъп до високоскоростен интернет.
Ще бъде разширена и подобрена оптичната свързаност до 140 общински центъра. Не по-малко от 700 базови станции ще бъдат свързани към мрежите за пренос.
Едно предложение е подадено за Северозападния район на планиране, където са предвидени 84,84 млн. лв. за високоскоростни мрежи. Две оферти са постъпили за Северен централен район, където бюджетът е 61,08 млн. лв.
1 кандидат има за Североизточен район (66,6 млн. лв.), 1 за Югоизточен район (78,72 млн. лв.), 1 за Южен централен район (87,6 млн. лв.) и 2 за Югозападен район (89,64 млн. лв.).
Срокът за оценка на подадените оферти е 3 месеца, а крайната дата за изпълнение на дейностите по НПВУ е август 2026 г., уточниха от Министерство на транспорта и съобщенията.
Единственото място, където няма 4G примерно е село с 2ма човека живущи, които на всичкото отгоре са на възраст над 80 години и не им дреме много. На всякъде другаде имам поне 3G, че и повече. Да не говорим, че преди постиженията на т.н. съвременни технологии от 21+ век да огреят тези населени места, трябва първо да ги огреят постиженията от 20-ти век, като например нормален асфалтов път, осветление по улиците, постоянно течаща вода, вътрешна тоалетна + канализация и т.н. пък после може да помислим за оптичен интернет. Тия 468 млн лева можеха да отидат за нещо наистина полезно, а те ще бъдат откраднати
Цифрова изолация в България? Предполагам говорите за села, които са далече от всичко и там живеят само възрастни хора, на които не им пука особено за цифровата свързаност. Рядко са точките в България, където няма мобилен обхват. Но да – ще се усвоят едни пари.
Отново пари за крадене…
То във Варна няма ИТ индустрия,те са се замислили за село Джулюница… Страшен траш е в тази българия
Доста пари за крадене от телекомите, не е шега сумата…