
Apple има една от най-сложните вериги за доставки, проектирани някога, и ще отнеме много време и ресурси да я прекрои за производство в САЩ (снимка: CC0 Public Domain)
Митата, които Тръмп наложи на Китай, ще окажат голямо влияние върху Apple и веригата ѝ за доставки. Президентът отново лансира идеята си емблематичната компания да премести цялото си производство в САЩ. По този повод експерти изчислиха, че знаковият телефон на Apple би струвал 3500 долара. Има ли изобщо изгледи ръководената от Тим Кук компания да прехвърли производството си на родна земя?
Неотдавна прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит подчерта твърдата увереност на Тръмп, че Apple може да премести производството на iPhone в САЩ. „Президентът иска да увеличи работните места в производството тук, в Съединените американски щати, но той също така разглежда напредналите технологии. Той гледа към изкуствения интелект и нововъзникващите области, които се развиват по целия свят, в които САЩ трябва да бъдат лидер,“ коментира Ливит в отговор на въпрос от The New York Times относно видовете работни места, които Тръмп се надява да създаде в САЩ с тези мита.
„[Тръмп] вярва, че имаме работната ръка, имаме работната сила, имаме ресурсите да го направим. Както знаете, Apple е инвестирала 500 милиарда долара тук, в Съединените щати. Така че, ако Apple не смяташе, че САЩ могат да го направят, вероятно нямаше да вложат толкова голяма сума“, допълни прессекретарят на Белия дом.
Ливит се позова на изявление на Apple от февруари, когато компанията съобщи, че ще „похарчи повече от 500 милиарда долара в САЩ през следващите четири години“. Ангажиментът на Apple обаче не споменава нищо за сглобяването на iPhone в Съединените щати. Прессъобщението на компанията тогава се фокусираше върху научноизследователската и развойна дейност в САЩ, производството на чипове в Аризона, производството на AI сървъри в Хюстън и др.
Нереалистична идея
Според създателя на iPhone, идеята за производството на знаковия телефон в САЩ е нереалистична. Тим Кук е разглеждал тази тема многократно в миналото. Ето какво каза той още през 2015 г.: „Китай постави огромен акцент върху производството. С течение на времето САЩ престанаха да разполагат с толкова много професионални умения. Искам да кажа, че можете да вземете всеки производител на инструменти и матрици в Съединените щати и вероятно да го поставите в стаята, в която седим в момента. В Китай ще… имате няколко футболни игрища“.
И още: „Истината е, че Китай вече не е страната с ниски разходи за труд като преди много години – и това не е причината да идваме в Китай от гледна точка на доставките. Причината е в уменията и количеството умения на едно място, както и заради вида умения. Сякаш продуктите, които правим, изискват наистина напреднали инструменти. Прецизността, която трябва да имате при изработката на инструменти и работата с материалите, които правим, е от най-високо ниво, а уменията за работа с инструменти тук са много задълбочени“, коментира Кук през 2017 г.
Идеята за iPhone, произведен в САЩ, е мания на политиците от години. Това би трябвало да е знак, който сигнализира, че „американското производство се завръща“. Но въпреки това подобен идеал е далеч от реалността и би изисквал почти невъзможно за осмисляне преструктуриране на глобалните вериги за доставки, които правят iPhone такъв, какъвто е.
Ще струва ужасно скъпо
През годините икономисти и експерти по производство се опитват да изчислят колко би струвал произведен в Америка iPhone. Той би струвал ужасно скъпо, изчисляват пазарните анализатори. Мнението на индустрията е, че това е пълна фантазия. Няма сценарий, в който Apple да може да вземе дръзко решение и да започне да произвежда iPhone в Съединените щати просто ей така.
Теоретично компанията би могла да започне сглобяването на айфони на родна земя, но дори това ще е дългогодишен процес, който е безкрайно труден заради няколко фактора. Сред тях са прекрояването на веригата за доставки, проблемите с изграждането на фабрики в САЩ и най-вече липсата на достатъчно кадри за подобно високотехнологично производство.
В дългосрочен план бихме могли и вероятно ще видим повече технологично производство да бъде преместено в Съединените щати по стратегически причини и такива, свързани с националната сигурност на страната, но това е особено трудно за Apple. Истината е, че независимо дали е сглобен в САЩ или не, iPhone е международно устройство, пълно с компоненти, произведени по целия свят, и материали, добивани от десетки различни страни.
Сложна верига за доставки
Apple има една от най-сложните вериги за доставки, проектирани някога в човешката история, и няма да може да промени напълно тази верига за доставки скоро. Можем да видим как се произвежда iPhone днес, като разгледаме многобройните доклади, които Apple публикува всяка година, в които се очертават текущите изисквания за веригата за доставки и работната сила.
Докладът на Apple за конфликтните минерали посочва откъде компанията доставя калай, тантал, волфрам и злато – четири метала, които използва в производството си, и кои компании са длъжни да докладват страната на произход на правителството, тъй като те често се доставят от държави, които са във война. През 2023 г., последната година, за която има налични данни, компанията е доставяла тези четири метала от 79 различни държави, от приблизително 200 различни рафинерии и топилни заводи. Само 20 от тези заводи са в Съединените щати.
По-дългият списък с доставчици на Apple показва къде се произвеждат различните компоненти – и е пълен с компании, които извършват производството си в Сингапур, Китай, Тайван, Виетнам, Малайзия, Филипините, Тайланд, Южна Корея, Япония, Индия и другаде. В този списък има някои американски производители, но огромното мнозинство от тях са в Азия. Сложната верига за доставки е усъвършенствана в продължение на десетилетия и не е нещо, което може да бъде преработено за година или две.
Човешкият ресурс
Що се касае до човешкия ресурс, документите за веригата за доставки на Apple показват, че производствените ѝ партньори в момента разполагат с най-малко 1,4 милиона души и че компанията има общо над 320 доставчици. Със сигурност Apple ще „автоматизира“ тази „армия“ от хора с течение на времето. Но сега тази работа върви бавно, много от продуктите на Apple все още се сглобяват до голяма степен на ръка и не е ясно кой ще изгради теоретичните машини и фабрики, които биха автоматизирали производството на iPhone, ако е в САЩ.
Това е въпрос, който Райън Петерсен, главен изпълнителен директор на логистичната компания Flexport, повдигна в подкаста на Bloomberg Odd Lots наскоро. „Фабриките изискват машини и компоненти от други страни, така че ако машините станат наистина скъпи, ще имате по-малко производство, а не повече. Мисля, че е много малко вероятно това да доведе до желаните резултати“, казва той.
Apple си е поставила за цел да намали броя на хората, работещи по сглобяването на iPhone, с „до 50 процента“ до 2030 г., съобщи The Information миналата година. Но автоматизирането на производството на iPhone е цел от много дълго време и все още милиони хора работят по него.
Apple е постигнала напредък в създаването на роботи, които могат да разглобяват iPhone, но дори тези роботи се справят само с малка част от общия брой устройства, които се разглобяват и рециклират по целия свят. Хората изваждат батериите от по-голямата част от iPhone, които се рециклират, за да предотвратят пожари; останалата част от устройството обикновено се прекарва през шредер и отделните метали се сортират, стопяват и рециклират.
Да не говорим за обучението на работна сила за сглобяване на iPhone в Съединените щати и дали хората изобщо биха искали тези работни места. Новините около митата на Тръмп и разговорите с Кук моментално породиха вирусни видеоклипове за намесата на изкуствения интелект, показващи стресирани, разстроени и претоварени американци, работещи в нагъчкани фабрики. Тези видеоклипове са груби, но не са напълно неоснователни.
Голяма работна сила в технологичното производство съществува в Китай, Виетнам, Индия, Камбоджа, Тайван и други страни, където Apple осъществява голяма част от производството си. Приблизително половината от всички работници в силно рекламираната американска фабрика на тайванската компания за полупроводници TSMC в Аризона са тайванци, а компанията заяви през 2023 г., че в Съединените щати „няма достатъчно квалифицирани работници“, за да се построи фабрика, и че имигранти от Тайван със специални визи е трябвало да заминат, за да извършат голяма част от строителството.
За да се осъществи визията за производство в САЩ, ще трябва да се построят огромен брой високотехнологични фабрики наведнъж. Да не забравяме, че Foxconn, която произвежда iPhone и други устройства, получи милиарди долари финансиране за изграждане на фабрика в Уисконсин, но не успя да го направи и напълно изостави обекта. Като една от основните причинили тогава ръководителят на проекта обясни, че не е възможно компанията да намери работници само от местните общности.
„Чиста фантазия“
Boston Engineering – фирма, която помага на технологичните компании да преместят производството си в Съединените щати – публикува миналата година статия, в която се казва, че пречките пред преместването на работни места включват по-високи заплати, необходимост от изграждане на технология за автоматизация, която може би все още не съществува, и липса на квалифицирани американски работници.
„Преместването на работни места е нещо повече от просто преместване на производствени места – то често изисква редизайн на продукти и производствени процеси. Много продукти, първоначално проектирани за нискобюджетен ръчен труд в чужбина, трябва да бъдат препроектирани за автоматизация, за да отговарят на по-високоплатената работна сила в САЩ. Освен това компаниите трябва да възстановят вътрешните вериги за доставки”, казват консултантите.
Предвид застаряващото население и по-малкото квалифицирани работници в САЩ, производителите трябва да инвестират в повишаване на квалификацията на работната си сила или да внедрят технологии, които намаляват зависимостта от ръчен труд, допълват от Boston Engineering.
На фона на всичко това анализаторите са по-склонни да смятат, че преместването на производството на Apple в САЩ е по-скоро „чиста фантазия“.
Да, ама друго е да си гъзар с Айфон!? И кое му е американското в тази скъп джаджа, която не превъзхожда кой знае колко Андроидските телефони.