Отгледаните в лабораторни условия зъби са по-трайно и биосъвместимо решение от пломбите или имплантите (снимка: CC0 Public Domain)
За първи път учени успешно отгледаха човешки зъби в лаборатория. Изследователи от Кралския колеж в Лондон вярват, че тяхното постижение ще позволи на пациентите да възстановят изгубени зъби като алтернатива на пломбите или зъбните импланти.
Екипът е разработил материал, който имитира средата, необходима за развитие на зъбите, позволявайки на клетките да изпращат сигнали и да започнат да образуват зъб. Д-р Ана Ангелова Волпони, директор по регенеративна дентална медицина в Кралския колеж, казва, че изследването може да „революционизира грижата за зъбите”.
Някои животни, като акули и слонове, са надарени със способност за израстване на нови зъби, но хората имат само един комплект, след като загубят млечните си зъби. Ето защо учените смятат, че способността за регенериране на зъбите ще бъде огромна стъпка напред за стоматологията.
Изследването описва как лабораторно отгледан зъб, направен от собствени клетки на пациента, може да се интегрира в челюстта и да бъде възстановен като естествен зъб. Експериментите, проведени в сътрудничество с Имперския колеж в Лондон, са продължили повече от десетилетие.
„Пломбите не са най-доброто решение за възстановяване на зъбите”, казва Сючен Чжан, научен сътрудник във Факултета по дентална медицина, орални и краниофациални науки. „С течение на времето те отслабват зъбната структура, имат ограничен живот и могат да доведат до по-нататъшно разпадане или чувствителност”.
Имплантите пък изискват инвазивна хирургия и добро съответствие с алвеоларната кост, допълва ученията. И двете решения са изкуствени и не възстановяват напълно естествената функция на зъбите, което може да доведе до дългосрочни усложнения.
„Отгледаните в лабораторни условия зъби се регенерират естествено, интегрирайки се в челюстта като истинските зъби, и няма да бъдат изложени на риск от отхвърляне, предлагайки по-трайно и биосъвместимо решение от пломбите или имплантите”, заключава Сючен Чжан.