
След 22 май ще може да се кандидатства по проект за 6G иновации за 104 млн. евро от ЕК
(графика: CC0 Public Domain)
Съвместното предприятие „Интелигентни мрежи и услуги“ (SNS-JU), подкрепено от Европейската комисия (ЕК), обяви четвъртата си покана за финансиране. Целта ѝ е да засили европейското лидерство в разработването на мобилни технологии от следващо поколение 6G.
Основано през 2021 г., SNS-JU е публично-частно партньорство, което има за цел да улесни и развие индустриалното лидерство на Европа в областта на 5G и 6G мрежите и услугите. Инициативата има две основни мисии:
Първата е насърчаване на технологичния суверенитет на Европа в 6G чрез прилагане на съответната програма за научноизследователска и развойна дейност, водеща до концептуализиране и стандартизацията около 2025 г. Втората касае стимулиране на внедряването на 5G в Европа с оглед на развитието на водещите цифрови пазари и осигуряване на цифровия преход на икономиката и обществото.
Съвместното предприятие финансира и проекти, за които смята, че ще могат да оформят солидна пътна карта и програма за внедряване на научни изследвания и иновации (НИИ). Това би трябвало да ангажира критична маса от европейски организации от всички сектори и да улесни международното сътрудничество по различни 6G инициативи.
От създаването си насам съвместното предприятие SNS вече е предоставило 500 милиона евро на 80 проекта с мисията да стимулират европейската работа по телекомуникационни технологии от следващо поколение. Поканата за финансиране от 104 милиона евро има за цел да награди тази дейност. Надеждата е така да се подкрепи амбицията на Европа да води световната надпревара към 6G.
Проектът ще бъде открит на 22 май 2025 г. Участниците могат да подават предложения до 18 септември 2025 г. Това е първият проект, открит в рамките на работната програма на съвместното предприятие SNS за научни изследвания и иновации (НИИ) 2025, предназначен да насърчи европейските постижения в разработването на телекомуникационни услуги от следващо поколение. Би следвало в този проект да е налице засилен фокус върху това, което се описва като „революционни“ 6G технологии.
ЕК твърди също, че Работната програма за научноизследователска и развойна дейност за 2025 г. отразява ангажимента на Европейския съюз не само да е в крак с глобалните иновации в телекомуникациите, но и да формира стандарти и технологии, като същевременно гарантира, че европейските ценности залягат в основата на проектирането и експлоатацията на 6G мрежите.
Това включва амбиции за устойчивост, като се гарантира, че 6G технологиите носят ползи за околната среда и обществото. Програмата е създадена и в отговор на последните приоритети на ЕК, включително реализирането на амбициите, изложени в бялата книга от февруари 2024 г. „Как да се справяме с нуждите на Европа от цифрова инфраструктура“.
не е ли малко за ес, като само виенската администрация харчи повече от 100 милиона евро за опазване на биоразнообразието в речните местности.