
Модулният дизайн на лаптопите има редица предимства и за производителите, и за крайните потребители (снимка: CC0 Public Domain)
Някои мобилни процесори на Intel вече интегрират дори чипове памет, но компанията мечтае да създаде екосистема от модулни лаптопи, които позволяват на потребителите да ги надграждат лесно след покупката. Поне последните две поколения лаптопи, базирани на Intel чипове, се движат в тази посока.
Според Гокул Субраманиам, вицепрезидент на групата за клиентски компютри на Intel и президент на индийското подразделение на корпорацията, този подход позволява на производителите на лаптопи да пускат модели с различни характеристики без големи промени в дизайна.
На пазара вече има производител на лаптопи, който е натрупал приличен опит в създаването на модулни решения – това е компанията Framewok. Нейните лаптопи позволяват замяна на портовете за свързване на периферни устройства с по-подходящи за конкретен потребител. Например, блок с USB-C порт може да бъде сменен с класически USB-A порт за секунди, без разглобяване на лаптопа, отбелязва PC World.
Intel ще прокара модулния подход както на системно ниво, така и на ниво дънна платка и дори директно в компонентите. Компанията помага на партньори да разработят модулни решения за 16- и 14-инчови лаптопи, оборудвани съответно с два или един охлаждащ модул с вентилатор.
Intel също възнамерява да направи самата дънна платка модулна, сглобена от няколко части с помощта на конектори или кабели. По същия начин модулите M.2 направиха много по-лесно надграждането на подсистемата за съхранение на лаптопите, обяснява представителят на Intel.
Друг компонент на лаптопите, който може да бъде заменен по желание на потребителя, е вградената уеб камера. Нуждите в тази област могат да варират значително и спецификациите на камерата не трябва да диктуват решението за избор на конкретен модел лаптоп като цяло. По-лесно е да смените камерата с тази, от която се нуждаете, след като закупите лаптопа.
Въпреки това все още сме далеч от пълната стандартизация на модулния дизайн на лаптопа и е малко вероятно той да бъде внедрен на индустриално ниво дори с подкрепата на такъв влиятелен играч като Intel. Ограниченията на дизайна и въпросът за себестойността ще възпрепятстват широкото приемане на модулния подход в преносимите компютри.
Уау, идея за модулни лаптопи от фирмата, която преди години искаше да въведе дори процесорите на настолните компютри да са запоени на дънната платка за да се избегнели потенциални проблеми с цоклите им. Да се чудиш на къде върви света.
Тръгнаха да фалират и извадиха добрите идеи