
Броят на заявките за патенти, свързани с генеративен изкуствен интелект, се увеличи рязко през последната година (снимка: CC0 Public Domain)
Google за първи път надмина IBM по брой патенти в областта на генеративния изкуствен интелект и се превърна в лидер в развиващата се област на агентния изкуствен интелект, по данни на анализаторската компания IFI Claims.
През последната година броят на заявките за патенти, свързани с генеративен изкуствен интелект в САЩ, е нараснал с 56%, достигайки 51 487. Издадените патенти също са се увеличили с 32%, което според говорителя на IFI Claims – Лили Якурчи, отразява нарастващия интерес на компаниите към защитата на техните разработки.
Google и Nvidia водят в американската класация на патентите за агентен изкуствен интелект (технологии, при които изкуственият интелект действа автономно), следвани от IBM, Intel и Microsoft.
Глобалният списък е доминиран от същите компании, но три китайски университета също попадат в топ 10, което подчертава ролята на Китай като основен конкурент на САЩ.
В областта на генеративния изкуствен интелект шест от първите десет позиции са заети от китайски компании и университети, макар че единственият патент, свързан с китайската компания DeepSeek, се отнася до метод за създаване на данни за обучение.
Microsoft заема трето място в световната класация за генеративен изкуствен интелект, след Google и китайските организации. В същото време Meta и OpenAI не попадат в топ 10.
Докато Meta е фокусирана върху разработките с отворен код, OpenAI обяви намерението си да използва патенти само за „защитни” цели. Анализаторите обаче отбелязват, че разработчикът на ChatGPT е засилил патентната си активност през последните месеци.
Според проучването, което обхваща периода от февруари 2024 г. до април 2025 г., 17% от всички заявки за патенти за изкуствен интелект в САЩ са свързани с генеративни технологии, а 7% – с агентни технологии. На световно ниво тези цифри са съответно 23% и 5%.
Google, Microsoft и IBM водят в общата класация на патентите за изкуствен интелект в САЩ, докато Google, Huawei и Samsung са начело в световната класация.
Увеличението на патентните заявки сигнализира не само за технологична надпревара, но и за стратегическо преразпределение на силите в индустрията, където академичните институции на Китай започват да играят ключова роля.