Публичните AI услуги от центрове за данни, до които често прибягваме в ежедневието, консумират електроенергия колкото Швейцария (графика: CC0 Public Domain)
Твърде вероятно е скоро да се окаже, че AI “гълта“ половината от електроенергията, която центровете за данни по света използват, предвиждат учени. Това със сигурност ще се случи, ако сегашните тенденции в потреблението на AI се запазят.
Алекс де Врис-Гао, докторант в Института за екологични изследвания на VU Amsterdam, публикува анализ на резултатите от проучване, което е провел, включващо възможното количество електроенергия, използвана от компаниите с изкуствен интелект за генериране на отговори на потребителски запитвания. В статията си, публикувана в списание „Джаул“, авторът описва как е изчислил глобалната консумация на електроенергия от центровете за данни с изкуствен интелект и как оценява бъдещето.
Наскоро Международната агенция по енергетика съобщи, че центровете за данни са отговорни за до 1,5% от глобалната консумация на енергия през 2024 г. Числото нараства бързо. Центровете за данни се използват за все повече неща, включително и обработка на заявки към системи с изкуствен интелект.
През последните няколко години AI разработчиците признаха, че работата с LLM като ChatGPT изисква много изчислителна мощност. До такава степен, че някои от тях са започнали да генерират собствена електроенергия, за да си гарантират, че нуждите им са задоволени. През последната година, отбелязва де Врис-Гао, производителите на AI системи станаха „по-малко откровени“ относно потреблението си на енергия. Поради това той се е заел да направи външна, независима оценка.
Започнал, като разгледал чипове, произведени от Taiwan Semiconductor Manufacturing Company – компанията, която произвежда повечето чипове за компании като Nvidia. След това използвал оценки от известни анализатори, отчети за приходите и подробности относно устройствата, закупени, продадени и използвани за изграждане на центрове за данни с изкуствен интелект. След това разгледал публично достъпните отчети за потреблението на електроенергия за хардуера, използван за стартиране на приложения с изкуствен интелект, както и техните нива на използване.
Накрая Де Врис-Гао използвал всички данни, които е натрупал, за да направи приблизителни оценки за потреблението на електроенергия от различни доставчици на изкуствен интелект. Когато сумирал всичко, се оказало, че става дума за оценка от 82 тераватчаса консумирана електроенергия за цялата тази година! Това е приблизително еквивалентно на всичката енергия, използвана от страна като Швейцария.
След това младият изследовател приложил същата аритметика с предположението, че търсенето на изкуствен интелект ще се удвои през останалата част от настоящата година. Ако нещата се развият по този начин, AI приложенията биха могли да консумират приблизително половината от цялата енергия, използвана от центровете за данни по света.
Де Врийс-Гао отбелязва, че залогът при използването на енергия от центровете за данни с изкуствен интелект е по-голям от увеличението на търсенето. Това би могло да доведе до повишаване на цените на електроенергията. Съществува и друг фактор: въздействието върху околната среда. Ако повечето доставчици на AI използват електричество от мрежата, за да захранват своите центрове за данни, няма да се отрази добре на „сметката“ за тока, тъй като все още повечето ток се генерира от електроцентрали с изкопаеми горива.