Съвременната мрежа: по-умна, по-сигурна и адаптивна

3/4 от бизнесите са се сблъсквали с големи прекъсвания на работата на фирмените мрежи през последните 24 месеца (снимка: CC0 Public Domain)

Ново изследване разкри скъпоструващото въздействие на мрежовите прекъсвания и акцентира върху критичен поврат в архитектурата на корпоративните мрежи, променяйки начина, по който ИТ лидерите мислят за инфраструктурата – например, какво представлява тя, какво позволява и как защитава организациите.

Въпреки че повечето прекъсвания на мрежовия трафик произтичат от претоварване, кибератаки или неправилна конфигурация, ИТ лидерите вярват, че правилната инфраструктура може да защити производителността и да отключи бъдеща стойност, сочи проучването. То е проведено през декември 2024 г. от Sandpiper Research & Insights, по поръчка Cisco, сред потребители от 30 пазара. В анализа са взети гледните точки на 8065 висши ИТ и бизнес-лидери по целия свят, отговорни за мрежовата стратегия и инфраструктура в организации с 250 или повече служители.

Архитектурна промяна

Cisco смята, че проучването е открило шест сигнала, които свидетелстват за архитектурна промяна и подкрепят гледната точка, че съвременната мрежа трябва да бъде по-умна, по-сигурна и по-адаптивна. А именно:

  • мрежата се е превърнала в стратегически приоритет;
  • сигурните мрежи са критично важни;
  • изкуственият интелект засилва търсенето на устойчиви мрежи;
  • ИТ лидерите търсят AI за увеличаване на приходите;
  • AI преобразува инфраструктурата;
  • ИТ лидерите искат да направят мрежите по-интелигентни.

Проучването подчертава как ИТ лидерите вече извличат финансова стойност от днешните мрежи – до голяма степен чрез подобряване на потребителското изживяване (55%), повишаване на ефективността (52%) и улесняване на иновациите (51%). Но Cisco предупреди, че голяма част от тази стойност е изложена на риск, ако се базира на инфраструктура, която не е проектирана за поддържане на AI или мащабиране в реално време.

За да отключат пълния спектър на растеж и спестявания, които очакват, ИТ лидерите в проучването идентифицират критични пропуски, които трябва да запълнят. Това са, например, изолирани или частично интегрирани системи (58%), непълни внедрявания (51%) и зависимост от ръчен надзор (48%). По-интелигентните, по-сигурните и по-адаптивните мрежи са основният бизнес-аргумент за инвестиции.

Близо девет от 10 мениджъри (89%) заявяват, че подобрените мрежи ще доведат директно до приходи. Още повече (93%) са тези, които очакват значителни икономии на разходи – водени от по-интелигентни операции, по-малко прекъсвания и по-ниско потребление на енергия.

При по-задълбочен анализ проучването отбелязва, че мрежата е била в основата на всяка вълна на „дигитална трансформация“ досега – и че мрежата ще е фундаментална и за подпомагане на реализацията на изкуствения интелект, интернет на нещата (IoT) и облака. Анкетираните ИТ лидери са категорични, че съобразяват инвестициите с тази реалност.

Цели 94% посочват, че AI, IoT и облачните изчисления ще имат най-голямо въздействие върху тяхната мрежа през следващите две години. 62% казват, че това ще се дължи единствено на изкуствения интелект. Наред с това 97% вярват, че модернизираната мрежа е от решаващо значение за внедряването на AI, IoT и облака, докато 91% планират да увеличат дела на ИТ бюджета, отпуснат за мрежи.

В ерата на изкуствения интелект

По повод навлизането на изкуствения разум Cisco отбелязва, че макар AI да се нуждае от бърз и непрекъснат достъп до данни, много мрежи всъщност не могат да се справят с тази потребност. Лидерите знаят, че прекъсванията костват повече от времето на бездействие – те влияят на приходите, производителността и растежа. Автономните мрежи, базирани на изкуствен интелект, се разглеждат като съществени за бъдещия растеж, но само 41% са внедрили интелигентни възможности като сегментиране, видимост и контрол.

Малко повече от три четвърти от анкетираните (77%) са заявили, че са се сблъсквали с големи прекъсвания през последните две години. Водещите причини за прекъсвания са претоварване, кибератаки, софтуерни или конфигурационни грешки. Повече от половината мениджъри (52%) са заявили, че приходите са най-засегнатата бизнес област. Щетите се равняват на 160 милиарда долара в световен мащаб!

Cisco отбелязва, че с нарастването на сложността на киберзаплахите мрежата действа като първа линия на защита. Тя помага на екипите по сигурност да се справят по-ефективно с възникващите рискове, породени от изкуствения интелект. Проучването разкрива, че 98% считат защитените мрежи за важни за бизнес-дейностите и растежа, а 61% ги виждат като абсолютно критични. Освен това 94% смятат, че модернизираната мрежа ще подобри киберсигурността.

„Мрежата е захранвала всяка вълна от дигитална трансформация, ускорявайки конвергенцията на интернет на нещата, облачните технологии и хибридната работа и защитавайки от нарастващи заплахи за сигурността“, коментира по повод новите данни Чинтан Пател, главен технологичен директор и вицепрезидент по решенията в Cisco EMEA.

„ИТ лидерите знаят, че мрежата, която изграждат днес, ще е основа на бизнеса утре. Тези, които действат сега, ще получат водеща роля в ерата на изкуствения интелект“, заключава Пател.

Коментар