
Лаптопите с Windows 11 ще работят по-дълго на батерия, благодарение на нова, интелигентна функция на системата (снимка: CC0 Public Domain)
Потребителите на лаптопи под управление на Windows 11 ще получат интересна функция за енергийна ефективност. Системата ще забавя принудително работата на процесора, за да пести електричество. Но дали всички ще харесат това вмешателство?
Microsoft ще вгради в Windows 11 функция за принудително намаляване на тактовата честота на процесора, за да пести батерията. Функцията ще бъде полезна за собствениците на лаптопи и ще се активира, когато компютърът е включен, но никой не го използва. Очаква се тя да стане част от актуализацията 25H2 на Windows 11.
По-бавно, но по-добре
Новата функция на Windows 11 цели да удължи времето за автономна работа на лаптопа и живота на батерията. Според специализирания портал Windows Latest, тя се нарича User Interaction-Aware CPU Power Management и в момента е в процес на затворено тестване, в рамките на Microsoft.
Същността на новата функция се свежда до принудително намаляване на тактовата честота на процесора, когато потребителят не използва лаптопа, така че той да консумира по-малко енергия. Например, тя ще се активира, когато собственикът на мобилния компютър се отдалечи от него, но го остави включен.
Най-вероятно тази функция ще бъде част от мащабната актуализация 25H2, чието пускане е планирано за есента на 2025 г. Но ако си спомним колко сурова и некачествена беше миналогодишната актуализация 24H2, чието разпространение Microsoft многократно спираше, можем да предположим, че функцията за управление на честота на процесора, в зависимост от взаимодействието с потребителя, няма да достигне скоро до повечето ползватели на Windows 11 лаптопи.
Няма магия
Windows 11 ще разбере, че потребителят се е отдалечил от лаптопа, по редица признаци. Системата ще анализира, например, взаимодействието с тъчпада, мишката и клавиатурата – липсата на натискане на клавиши или движение на курсора може да подскажат, че потребителят не е на компютъра. В същото време няма информация дали Windows 11 ще следи уеб камерата.
Ако засече, че курсорът на мишката не се е движил дълго време и клавиатурата не изпраща сигнали за щракване, системата ще приеме, че компютърът е в състояние на „неактивност на потребителя” и ще започне радикално да намалява консумацията на енергия от централния процесор. Това ще става чрез използване на различни мерки, включително много строго ограничаване на мощността на процесора или изкуствено понижаване на тактовата честота.
Всичко е автоматизирано
Според плана на Microsoft, веднага щом потребителят започне отново да взаимодейства с Windows, системата ще спре да „души” процесора, връщайки го към предишните му тактови честоти и захранващо напрежение. Потребителят не би трябвало да усеща забавяне на операционната система по време на „съживяване” на процесора.
Открит остава въпросът дали иновацията в Windows ще прави разлика между действителното отсъствие на потребителя от компютъра и задачите, които не изискват взаимодействие с него. Например, все още не е ясно дали системата ще разбере, че потребителят е пуснал филм или стрийминг видео на лаптопа си и иска да го гледа, без да докосва тъчпада или клавиатурата.
Все още не е ясно дали Windows 11 ще намали честотата и мощността на процесора, когато потребителят действително се отдалечи от лаптопа, но същевременно изпълнява задача на него, която изисква висока производителност на процесора или интегрираното видео ядро. Не е известно също дали Microsoft ще ограничи производителността на дискретната графика, която често консумира повече енергия от централния процесор.
Може би дори по-рано
В момента функцията User Interaction-Aware CPU Power Management е част от тестовата версия на Windows 11 с индекс 26200.5603, достъпна за участниците в програмата Windows Insider. Има вероятност тази функция да бъде пусната дори по-рано от версия 25H2, като малка актуализация, интегрирана в 24H2. Microsoft не разкрива точните дати за пускане на новата функция.
По непотвърдена информация, Microsoft тества и нова функция на своя AI асистент Copilot, която ще следи състоянието на батерията и автоматично ще променя настройките за захранване, за да удължи живота ѝ. Функцията ще променя яркостта, режимите на захранване и други параметри в реално време. Все още не е ясно дали потребителят ще може да предотврати тази намеса от страна на Windows.
Разбира се, всичко гореизброено не се отнася за настолните компютри с Windows, поради липсата на батерия в тях. Някои модели мини-PC имат вградена батерия, но те не са много разпространени.