Изкуственият интелект показва неравномерен напредък, със забележителни постижения в някои области и неочаквани провали в други (снимка: CC0 Public Domain)
Технологичната индустрия трябва да въведе нов термин – AJI, който да опише настоящата фаза в развитието на изкуствения интелект и да улови противоречивия характер на съвременните AI модели. Те могат да решават сложни проблеми и да правят научни пробиви, но едновременно с това допускат нелепи грешки при прости задачи като броене на думи, смята главният изпълнителен директор на Google – Сундар Пичай.
Пичай за първи път спомена AJI в подкаста на Лекс Фридман, отбелязвайки, че не е сигурен кой е измислил термина, но най-вероятно това е бившият служител на OpenAI Андрей Карпати, експерт по дълбоко обучение и компютърно зрение. AJI е съкращение на „Artificial Jagged Intelligence” (Изкуствен назубрен интелект).
Карпати е обяснил значението на AJI в публикация от 2024 г. в социалната мрежа X. Терминът описва странния факт, че съвременните езикови модели могат да се справят със сложни математически проблеми, но не разбират, че 9,9 е по-голямо от 9,11, правят грешки в играта на морски шах или броят грешно букви в думи, отбелязва Business Insider.
За разлика от хората, чиито когнитивни способности се развиват равномерно от детството, казва Карпати, изкуственият интелект показва неравномерен напредък, със забележителни постижения в някои области и неочаквани провали в други.
Пичай е съгласен с тази оценка, отбелязвайки, че съвременните системи с изкуствен интелект имат впечатляващи възможности, но се спъват при прости задачи, като например броене на буквите в думата „ягода” или сравняване на числа. Според него, изкуственият интелект в момента е във фазата на AJI, където пробивните постижения съжителстват с очевидни недостатъци.
Шефът на Google засегна и темата за изкуствения общ интелект (AGI). През 2010 г., когато се появи DeepMind, експертите прогнозираха появата на AGI след 20 години. Но сега Пичай смята, че това ще отнеме малко повече време, като същевременно подчертава, че във всеки случай до 2030 г., благодарение на технологиите на изкуствения интелект, светът ще види „смайващ напредък в различни области”.
Същевременно Пичай отбелязва необходимостта от системи за етикетиране на съдържание, създадено от изкуствен интелект, така че потребителите да могат да различават реалната информация от генерираната с AI.
На срещата на върха на ООН за бъдещето през септември 2024 г. Пичай изброи четири ключови области, в които изкуственият интелект може да помогне на човечеството:
- подобряване на достъпа до знания на местните езици;
- ускоряване на научните открития;
- смекчаване на последиците от климатичните бедствия;
- насърчаване на икономическото развитие.
Преди това обаче изкуственият интелект ще трябва да се научи да пише правилно думата „ягода”…