Японски учени създадоха екологична пластмаса, която се разгражда бързо в солена вода
(снимка: University of Tokyo)
Замърсяването с пластмаса е повсеместно, категорични са научните изследвания от последните години. В опит да намалят щетите, учените експериментират с различни технологии. В една нова разработка изследователи от Япония са създали екологична пластмаса, която се разгражда бързо в солена вода.
Микропластмаси са открити дори в човешкия мозък и други органи. Масово изхвърляните пластмасови продукти, включително появата на огромен пластмасов остров в Тихия океан, принудиха учените да търсят бързо разградима алтернатива на този материал. Изглежда, че японски учени са най-близо до постигане на заветната цел.
Изследователи от Центъра за изследване на нови материали RIKEN и Университета на Токио разработиха нов пластмасов материал. Той е толкова здрав, колкото традиционните пластмаси на петролна основа, но се разгражда на съставните си елементи, когато е изложен на сол. След това естествено срещаните в природата бактерии рециклират тези елементи, без да оставят след себе си микропластмасови или нанопластмасови замърсители.
Съществуващите в момента биоразградими пластмаси не се рециклират напълно в природата. Поне не за кратко време, отбелязва TechSpot. Материалът, създаден от японските учени, се разгражда напълно в солена вода само за час, а в почвата, където също има соли, за около 200 часа, в зависимост от размера на пробата.
Материалът е нетоксичен за хората, огнеупорен и не отделя въглероден диоксид. След нанасяне на покритие, той функционира като всеки обикновен пластмасов продукт. Японските учени в момента са фокусирани върху разработване на оптимален метод за покритие, което показва, че материалът все още не е готов за комерсиализация.
Пластмасовите отпадъци са основната причина за нарастващите екологични проблеми, пред които е изправена нашата планета. ООН прогнозира, че замърсяването с пластмаса ще се утрои през следващите 15 години, като всяка година в световните океани ще се озовават от 23 до 37 милиона тона отпадъци. Напълно разградимата пластмаса има потенциал да смекчи този проблем.