
Изчислителната система SpiNNaker 2 е вдъхновена от архитектурата на човешкия мозък
(снимка: Craig Fritz / SpiNNcloud)
Компютърна архитектура, заимствана от биологичните процеси, позволява обработка на данни без дискове и операционна система. Разработката е дело на немската компания SpiNNcloud, по поръчка на Националната лаборатория Sandia към Министерството на енергетиката на САЩ.
Суперкомпютърът SpiNNaker 2 е вдъхновен от архитектурата на човешкия мозък и е способен да симулира до 180 милиона неврона – макар че това е хиляди пъти по-малко от 100-те милиарда неврона в човешкия мозък, системата влиза в петте най-мощни платформи от този тип.
SpiNNaker 2 е изграден на принципите на високо-паралелната обработка. Всяка от 24-те сървърни платки на системата съдържа 48 чипа, оборудвани със 152 ядра и специализирани ускорители. Общият обем оперативна памет DRAM достига 8640 GB, а всеки чип включва 20 MB статична памет (SRAM). По-големите конфигурации могат да комбинират до 1440 платки, осигурявайки 138 240 TB DRAM и 10,5 милиона ядра.
Системата не използва централизирано съхранение на данни: вместо това данните се обработват в RAM паметта, а комуникацията между чиповете се осъществява чрез високоскоростни канали. Както обяснява SpiNNcloud, суперкомпютърът работи без операционна система и дискове, свързвайки се със съществуващите изчислителни системи чрез Ethernet.
Ключово предимство на SpiNNaker 2 е енергийната ефективност. Според Хектор Гонзалес, изпълнителен директор на SpiNNcloud, „архитектурата позволява сложни симулации в реално време”, което е важно при изпълнение на задачи за целите на отбраната и националната сигурност.
Пускането на SpiNNaker 2 открива нови възможности за моделиране на невронни мрежи и изчисления, управлявани от събития. В бъдеще суперкомпютърът може да се превърне в основа за разработване на системи, които съчетават скоростта на изкуствения интелект с ефективността на биологичните системи.