Европейската комисия провежда информационна кампания, свързана с маркировката „СЕ“. Инициативата минава под наслов „С маркировката „СЕ“ европейският пазар е ваш!“.
Маркировката показва, че даден продукт отговаря на всички приложими правни разпоредби на ЕС, поради което той може да бъде предлаган и продаван из целия съюз, уточнява Европейската комисия..
Като поставя маркировка „СЕ“ върху даден продукт производителят декларира на своя собствена отговорност, че продуктът е в съответствие с всички приложими правни изисквания, и по-специално онези, които гарантират здравето, безопасността и опазването на околната среда.
Правните и икономическите последици при злоупотреби във връзка със съответствието на изискванията са толкова сериозни, че по-голямата част от законните предприятия няма да бъдат мотивирани да нарушават законите в тази област, смята Комисията.
Стартиралата кампания е насочена основно към стопански субекти, като целта е да се повиши тяхната осведоменост и те да разберат по-добре смисълa на маркировката „СЕ“.
„Трябва да повишим популярността на маркировката „СЕ“, както и общественото доверие у нея", заяви заместник-председателят Антонио Таяни, отговарящ за промишлеността и предприемачеството.
Не всички продукти, продавани в ЕС, трябва да носят маркировка „СЕ“. Тя се отнася за около 23 различни категории продукти като играчки, електроуреди, машини и съоръжения, лични предпазни средства и асансьори.
Маркировката „СЕ“ не е знак за това, че даден продукт е произведен в ЕИП, а просто показва, че продуктът е проверен, преди да бъде пуснат на пазара и следователно отговаря на нормативните изисквания.
За продукти, произведени в ЕС, извършването на оценка за съответствие, изготвянето на техническата документация, издаването на декларация за съответствие с изискванията на ЕО и поставянето на маркировка „СЕ“ върху продукта е отговорност на производителя. Дистрибуторите трябва да проверят за наличието както на маркировка „СЕ“, така и на необходимите придружителни документи.
За продукти, внасяни от трета страна, вносителят трябва да провери дали производителят извън ЕС е предприел необходимите мерки и да се увери, че документацията е налична при поискване.
Маркировката предоставя на предприятията от ЕС достъп до целия единен пазар, без да е необходимо да получат 27 отделни одобрения от националните органи.
Процедурите, мерките и санкциите, които се прилагат при фалшифициране/ злоупотреба с маркировката „СЕ“, са установени в националните административно- и наказателноправни разпоредби на съответната държава-членка. В зависимост от сериозността на правонарушението на стопанските субекти може да бъде наложена глоба, а в някои случаи е възможно да бъдат лишени от свобода.
Ако обаче не се счита, че продуктът представлява непосредствен риск от гледна точка на безопасността, преди да бъде задължен да го изтегли от пазара, производителят може да получи втори шанс да докаже, че продуктът е в съответствие с приложимите правни разпоредби.