Г-жа Цецка Цачева, председател на 41-то Народно събрание на Република България откри в неделя международната конференция „Математиката в индустрията”, която се провежда в София от 11 до 13 юли. Конференцията се провежда под патронажа на Министъра на икономиката, енергетиката и туризма, г-н Трайчо Трайков и се организира по повод честването на 20 години от създаването на Европейското математическо дружество (ЕМД). Предстоят три дни, в които ще се разкрие съвременния поглед на приложимостта на математиката в индустрията с лекции от световни авторитети.
Г-жа Цачева сподели, че математиката е първата й любов и макар по-късно да й изневерява, начинът на мислене и моралът, които тя възпитава остават за цял живот. Г-жа Цачева изрази твърдата си убеденост, че „Математиците и информатиците са архитектите на бъдещето – те правят света по-интересен.”. За проф. Ари Лаптев, Президент на Европейското математическо дружество също се оказа, че първа любов е математиката, но той й е останал верен. Проф. Лаптев съвсем сериозно отбеляза, че оценява високо постиженията на българските математици и е щастлив да види изразеното позитивно отношение на Правителството на България към науката.
Сред специалните гости на откриването, които приветстваха аудиторията бяха още: акад. Никола Съботинов, председател на Българската академия на науките; акад. Благовест Сендов, бивш председател на БАН, бивш председател и заместник-председател на Народното събрание и бивш посланик на Република България в Япония; акад. Стефан Додунеков, директор на Института по математика и информатика на БАН и председател на УС на Съюза на математиците в България, Петър Денев, главен секретар на Българската стопанска камара и Делян Лилов, изпълнителен директор на Мусала Софт – генерален спонсор на конференцията.
„Мусала Софт е тук, защото вярваме, че това е бъдещето. Когато ни поканиха да станем спонсор на конференцията и така да дадем възможност в нея да участват безплатно млади хора, ни отне по-малко от една минута да вземем решение. Защото вярваме, че бъдещето на България е в продуктите и услугите носещи висока добавена стойност. За да бъдат реализирани те, трябва да има силна наука и тясно сътрудничество между нея и индустрията, да се инвестира в хора, които да правят изследвания и научни разработки с бизнес приложимост. ” – сподели Делян Лилов.
Преди провеждането на конференцията, се състоя двудневно заседание на Съвета на Европейското математическо дружество, по време на което бе очертана стратегията за предстоящите две години и бе избран новия президент на Дружеството – г-жа Марта Санс-Соле, професор във Факултета по математика и информатика към Барселонския университет.
Европейското математическо дружество е създадено през 1990 година в Мадралин, близо до Варшава. Цел на ЕМД е да развива всички аспекти на математиката в Европейските страни. По-конкретно, дружеството цели да стимулира изследванията в областта на математиката и нейните приложения, връзките й с икономиката и обществото. ЕМД е активен посредник между математиците и хората отговарящи за политика и фондове в Брюксел. Членове на ЕМД са над 50 математически организации от цяла Европа, около 20 академични институции и над 2000 индивидуални членове, асоциирани посредством националните си институции.
Институтът по математика и информатика на БАН (ИМИ-БАН) е водещ български център за изследвания и подготовка на висококвалифицирани кадри. Вече повече от 60 г. той провежда целенасочена научна и образователна политика, свързана с основните тенденции в развитието на математиката, информатиката и информационните технологии. В института работят 175 изследователи в 21 научни секции. Изследователските програми на ИМИ традиционно включват и интердисциплинарни проекти, свързани със социалните приложения на математиката и информатиката. Институтът осигурява отлични условия за работа както на утвърдени изследователи, така и на млади учени и докторанти. През последните десет години в ИМИ стотици български и чуждестранни студенти успешно са преминали магистърски програми и повече от 100 докторанти успешно са подготвили и защитили дисертации. Институтът предлага на своите научни сътрудници и гости всички традиционни и модерни помощни средства за изследователска работа, включително една от най-добрите научни библиотеки в Югоизточна Европа.
Съюзът на математиците в България (СМБ) обединява математици от цялата страна и представя постиженията на българската математическа общност пред света. Организацията е създадена на 19 април 1898 г. като Физико- математическо дружество и има за цел изучаването на процесите, които влияят на научното, приложното и образователното равнище на математиката и информатиката, мястото и значението им в цялостната структура на обществото и математическата култура. Като организира вътрешни и международни конгреси, конференции, симпозиуми и други научни, педагогически и учебни мероприятия, СМБ съдейства за развитието на математиката и информатиката и техните приложения, подобряването на образованието на всички нива, професионалната квалификация на специалистите и развитието на интерес в младежта към тази област.
Мусала Софт е компания с традиции в изследователската дейност и използване на алгоритмични подходи за решаване на бизнес проблеми, посредством изграждане на софтуерни системи. Мусала Софт участва и с презентация в деня на откриването, на тема: „Софтуерна модернизация, базирана на математически подходи”.