Не е далеч времето, когато в магазините ще се продават нов тип персонални компютри. Те няма да имат твърд диск, а операционната им система ще бъде предварително записана на чип. Подобни РС ще оставят в миналото проблемите с вируси и друг зловреден софтуер.
Става въпрос за компютри, които се зареждат от флаш или друг тип памет, вместо от твърдия диск, както е сега. Първите разработки в тази област вече се опитват да заемат своето място на пазара под формата на евтини, Linux-базирани мобилни компютри.
Тенденцията към т.нар. “solid-state PC” се обуславя от няколко фактора. Освен стремежът към по-висока сигурност и използване на Linux, индустрията отчита и ограниченията на твърдите дискове. Елиминирането на въртящите се плочи, които са близо до граничните си възможности за съхранение на данни, би довело и до увеличение на скоростта на операциите.
Флаш базираните РС са естествено развитие на съществуващата технология. Електронната памет просто ще замени твърдите дискове и в настолния компютър, така както това се случва при мрежови компоненти и цифрови устройства за забавление.
Един от първите образци на “solid-state PC” е индийският компютър Mobilis, който работи с Linux и предоставя 7,4-инчов LCD екран. Очаква се и “100-доларовите лаптопи” (тази цена все пак още е само обещание), предназначени за развиващите се страни, също да се зареждат от чип, вместо от твърд диск.
В момента разработките в тази област са концентрирани в Азия и Латинска Америка. Приема се, че концепцията “solid-state РС” отговаря на нуждите от здрави и евтини компютри – ултра-тънки РС и лаптопи – за развиващите се пазари (макар че кой не би се възползвал от един изгоден флаш базиран компютър).
Чиповете памет са евтини и събират все повече данни, така че в недалечно бъдеще ще могат да заменят напълно твърдия диск. Един подход е операционната система да се записва в EPROM памет (препрограмируема памет само за четене). И ако сега е възможно производство на “solid-state” компютри с Linux, то до 2-3 години компаниите ще предложат и Windows-базирани РС от този клас, смятат експерти.
Днешните операционни системи са уязвими на вируси, тъй като се намират в устройства като твърдите дискове, които позволяват запис. Например компонентите на ядрото на Windows не са “заключени”, което дава възможност на други компании да пишат код в пространството на системата. Linux обаче може да “заключи” операционната система, което я прави предпочитан избор за “solid-state” компютрите.
Тази ситуация обаче е на път да се промени и при останалите операционни системи, благодарение на инициативи като HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act). Вероятният сценарий е Microsoft да се пригоди към новата технология. Така че едва ли могат да се очакват трусове на пазара за операционни системи с навлизането на флаш базираните РС.
В подкрепа на тенденцията към бездискови компютри са и услугите на он-лайн гиганти като Google. Те предлагат достъп до офис приложения през Интернет и он-лайн памет, като така намаляват зависимостта на потребителите от локалните твърди дискове.