Смартфон ерата идва със своите чудатости и рискове

Смартфонът може да има най-различни приложения, ограничени само от въображението на разработчиците на софтуер

Смартфони с чудновати възможности доминираха наскоро приключилия Световен мобилен конгрес (MWC) в Барселона. Този тип устройства се използват не само за телефонни разговори и писане на SMS съобщения, но и като фотоапарати, радио приемници, MP3 плейъри и миниатюрни компютри, за навигация, в ролята на портативни конзоли за игри и какво ли още не.

Очаква се през тази година в света да бъдат продадени 1,4 милиарда мобилни телефона, по данни на европейската служба EITO, което е ръст от 8,5% спрямо предходната година. Голяма част от тези устройства ще бъдат смартфони, а Барселона беше мястото, където производители от цял свят демонстрираха последните си достижения в областта, подсказвайки близкото бъдеще на мобилните комуникации.

Корейската компания LG, например, показа за първи смартфон с триизмерно изображение на екрана – Optimus 3D, а Sony Ericsson излезе с „умен” телефон, на който могат да се пускат игри за популярните геймърски конзоли PSP. Новият Xperia Play е ориентиран именно към геймърите и неслучайно бе наречен “PSP-телефон”.

Не по-малко интересен мобилен продукт, способен да работи в екстремални условия, показа компанията Sonim. Потребителите могат да плуват с устройството, да пътешестват с него из пустинята и да не тревожат, ако го изпуснат на бетонен под от два метра височина.

Дебют в испанската столица направиха и много нишови продукти – например мобилен телефон за градинари. Уникалното устройство се отличава с големи клавиши, които могат да се натискат и с ръкавици. Освен това градинарският телефон се мие много лесно.

Тайванският производител HTC, един от топ играчите на пазара за смартфони, зарадва своите фенове с модел, снабден със специален Facebook бутон. Други производители също излязоха с подобни идеи, очертавайки тенденция на пазара.

Бумът на мобилния трафик

Смартфоните са основният движещ фактор за бума в мобилния интернет трафик. Възможността за качествена връзка към глобалната мрежа им дава основно предимство спрямо обикновените телефони. Притежателите на смартфони могат да ползват електронна поща, да научават последните новини, да гледат видео и да откриват интересуващи ги обекти в близост до мястото, където се намират.

Напредък в хардуерната база

В развитието на смартфоните се наблюдават интересни тенденции. На първо място, значително се подобряват възможностите на хардуера. Умните телефони вече имат двуядрени процесори и мощни графични чипове. Навлиза също технологията NFC, която позволява безжичен обмен на данни в малък радиус. NFC може да намери много широко приложение в платежни системи, както и в системи за идентификация.

Статуквото се променя

Нарастващата популярност на смартфоните може да промени статуквото на световния пазар за телефони. Nokia продължава да бъде лидер на пазара по брой продадени устройства, но в сегмента на смартфоните финландската компания не е така убедителна. В челната петица се появиха нови играчи – преди всичко Apple, която през 2010 година продаде 46 милиона смартфона iPhone.

Преразпределението на силите вече е продиктувано от една нова тенденция. Успехът на даден модел сега зависи не от неговия външен вид, теглото и колко удобно стои на дланта, а от функциите, които предлага и от простотата на използване. Тези качества пък са изцяло зависими от операционната система.

Епълската iOS работи само на собствените устройства на компанията и може би затова е толкова лесна за използване. Притежателите на iOS устройства ценят особено специалните приложения, или т.нар. Apps. В момента са достъпни около 300 хиляди подобни приложения, голяма част от които са безплатни.

Другият голям хит при смартфоните е операционната система Android на Google. Тази отворена платформа придобива все по-голяма популярност, като почти всички големи производители предлагат поне един модел на база Android. За нея вече са достъпни също толкова голям брой приложения, колкото и за iPhone.

Интригуващият въпрос, който в последните дни си задават индустрията и потребителите, е какво ще роди обявеното наскоро партньорство между Nokia и Microsoft. Новите смартфони на финландския гигант вече ще работят под управление на Windows Phone. Подобни устройства бяха показани само на слайдове в Барселона, а първите реални продукти се очакват на пазара до края на годината. Оценките за този нов дует на смартфон пазара са противоречиви. Очевидно е, че сделката е изгодна за Microsoft, предвид голямата популярност на Nokia устройствата. Дали обаче Windows Phone ще може да спре отстъплението на финландската компания?

Сигурността излиза на преден план

През 2015 година в САЩ ще има повече смартфони, отколкото персонални компютри. По същия начин ще се развива и пазарът в Европа, прогнозират анализаторски компании като Frost & Sullivan и Forrester. Обемът на данните, предавани за един месец през мобилните мрежи, ще превиши 1 екзабайт (1 милиард гигабайта) в близките три години.

Колкото повече важни данни минават през смартфоните обаче, толкова по-често този тип устройства ще стават обект на хакерски атаки с цел промишлен шпионаж, достъп до банкови акаунти и други посегателства. Ето защо защитата на смартфоните се превърна в главна тема на мобилния конгрес в Барселона. Експертите се вълнуват основно от два въпроса – възможен ли е колапс на мобилните мрежи и знаят ли потребителите, че скоро ще се превърнат в основна мишена на хакерите.

Потребителите, от друга страна, ги тревожи най-вече това дали смартфонът им може случайно да „лепне” вирус или троянец. Според експерти от Symantec, смартфоните са уязвими и вече има много случаи на проникване в тях на зловредни програми. Вероятността за заразяване на персонален компютър с вируси обаче остава много по-голяма.

През миналата година се разчу за троянеца Android Fake Player. Очакват се и други подобни вредители за смартфони. Целта на хакерите, които пускат троянци, е кражба на ценни данни от рода на пароли за достъп и пин кодове за онлайн банкиране. Хакерите могат да продават тези данни или сами да се възползват от тях.

Най-опасните зловредни програми от ново поколение не парализират работата на смартофна, а напротив – остават незабелязани. Заразата с троянец става лесно чрез получаване на SMS съобщение с линк към интернет ресурс, на който се крие инфектираща зловредна програма. Това е един от начините за лепване на вирус, но експертите се опасяват, че все по-често заразоносители ще стават приложенията за смартфони. Надеждна защита могат да осигурят само антивирусните програми, които проверяват приложенията за наличие на троянци и други опасни кодове.

по темата: „Смартфон ерата идва със своите чудатости и рискове”

добавете коментар...

  1. Валери

    Това е добро, правилно и необходимо начинание в глобален мащаб! Но моето виждане е друго, а именно: Поставянето на тъй нареченият чип нос, който ще показва отровните, и вредни съставки във въздуха плюс радиационният фон на дисплея на смартфона, ще алармира в реално време на притежателят му и/или в център за бедствия и аварии. В зависимост от конфигурацията на чип нос, може да се добавят и функциите за наличие на експлозиви или такива компоненти за направата им. Прибавянето на компоненти за нощно наблюдение и т.н. Разбира се това е близкото и необратимо бъдеще на смартфоните. За следене на здравословното състояние в реално време на притежателят на смартфона няма да говорим, защото то се подразбира. При добро желание и възможности неосъществими неща няма! Най ме е яд, когато някой каже, че еди какво си не може да стане. С повече мисъл и идея става. За това вече се пише, че бъдещето е на талантите и мислещите хора, който не го е разбрал при аутсайдерите, особено при престъпност, корупция и шуробаджанащина в една държава. С една дума, смартфоните ще са мултифункционалните комуникатори от ново поколение отговарящи на изискванията на 21 век.

Коментар