Предприемачите от Suntech Power Holdings решиха да се възползват от уникалните естествени условия за слънчева светлина на Тибетското плато – най-голямото и най-високо място на планетата, известно като „покрива на света”, съобщи GreenTech.bg.
На това място, разположено между хималайския хребет на юг и пустинята Такламакан на север, компанията планира да изгради слънчева електростанция с изходна мощност 10 мегавата, която десетилетия наред ще осигурява екологично чисто електричество за местните жители.
Слънчевата инсталация ще бъде разположена в село Чек Канг, окръг Сангри. Несъмнено, тя ще е най-високо разположената подобна централа в света, намирайки се на височина 4000 метра над морското равнище.
Всяка година централата ще генерира по около 20000 мегавата възобновяема електроенергия, която ще помогне за икономическото развитие на Тибет. Регионът се слави със своите водни ресурси, позволяващи строеж на хидроелектростанции. Изменението на климата в последните години обаче доведе до намаляване на водните запаси и чести засушавания.
Слънчевата енергия, каквато има в излишък на платото, ще помогне за решаване на проблема с недостига на електричество, смятат от Suntech. Интензивната слънчева светлина и ниските температури в Тибет създават почти идеални условия за внедряване на най-съвременни фотоелектрически технологии, твърдят от компанията.