Най-недобросъвестните работници в света са китайците и индийците, твърди проучване на Института по работна сила (Workforce Institute), данни от което публикува наскоро Ройтерс.
Повече от всички други, трудещите се в Китай и Индия „кръшкат” от работа с лъжливи мотиви. Най-съвестно пък изпълняват своите служебни задължения французите и мексиканците.
Безспорен лидер по отсъствия от работа е Китай, където 71% от работещите редовно си спестяват служебни ангажименти. Веднага след Китай се нарежда Индия, в която 62% от работниците лъжат, за да отсъстват от службата.
Австралия също се отличава с висок процент недобросъвестни служители – 52% от работещите в страната периодично се правят на болни. В Канада и САЩ до подобни прийоми прибягват половината от служителите.
В друга голяма икономика, Великобритания, делът на кръшкачите от работа е около 43%. Най-дисциплинирани обаче са служителите във Франция, където само 16% си позволяват отсъствия с лъжливи мотиви. Висока е трудовата дисциплина и при мексиканците (38%) .
Проучването на Workforce Institute показва пряка зависимост между нивото на заплащане и броят на лъжливите отсъствия от работа. В страните с най-високи заплати, където работниците имат дълги платени отпуски, процентът на отсъствията от службата е нисък. И обратно – нископлатените работници често намират поводи за отсъствия.
Известно е, например, че Франция е световен лидер по продължителност на платения отпуск, който в момента достига 30 работни дни. Имайки тази привилегия, служителите се влагат пълноценно в работата.
За сравнение, работодателите в Китай са длъжни да платят само 10 дни годишен отпуск на работниците, а в Индия – 12. Така за работещите там не остава друг шанс за отпуск освен да се престорят на болни.
Срещу 40 долара на месец не ще кръшкам от бачкане, ами ще заколя шефа си публично