63 на сто от фирмите възнамеряват да изплатят коледни бонуси на своите служители. Това показват резултатите от експресно непредставително анкетно проучване, осъществено от БСК и bTV на 3 и 4 декември т.г.
Едва 27% от анкетираните декларират, че тази година бонусите ще са по-високи от предходната. Това още веднъж показва, че кризата продължава да дава сериозно отражение върху българските фирми.
Всеки четвърти работодател (24%) планира да възнагради служителите си с по една пълна нетна работна заплата, а всеки трети (32%) ще отдели по половин заплата бонус. Доста сериозен е обаче процентът на работодателите (41%), които ще ограничат бонусите до 10-30% от заплатата.
Най-щедри са работодателите в тежката индустрия, където всеки трети (29%) декларира готовност да възнагради предколедно служителите си с цяла заплата, а още толкова са работодателите, които ще отпуснат по половин заплата бонус.
Общо 33% от фирмите от леката промишленост планират коледни бонуси в размер от половин до 1 заплата. Най-малък е процентът на работодателите, които нямат намерение да зарадват служителите си за Коледа (14%), именно в леката промишленост.
Общо 37% от фирмите, опериращи в сферата на услугите, проявяват готовност да отпуснат коледни бонуси в размер на половин до една заплата. В същото време, именно в сектор „услуги” са най-много (33%) фирмите, които нямат намерение да дават бонуси.
Сравнително по-склонни да отпуснат допълнителни възнаграждения на служителите си са експортно ориентираните фирми, като общо 54% от тях планират между половин и една заплата бонус.
При фирмите, които планират коледни бонуси, разпределението на процентите е, както следва:
- Тежка промишленост – 37% по половин заплата, 36% – цяла заплата;
- Лека промишленост – по 25% от анкетираните предвиждат до 30%, до 50% и до 100% бонус;
- Услуги – 47% половин заплата, всеки пети – между 70 и 100% от заплатата;
- Експортно ориентирани – 37% по половин заплата, общо 36% – 70-100% от заплатата;
- Работещи за вътрешен пазар – 31% по половин заплата, 23% по една заплата.