Intel показа вариант на процесор с 80 ядра

Нов процесор с 80 ядра показа Intel пред група репортери миналата седмица в Сан Франциско. Очаква се гигантът да изнесе още подробности за разработката на предстоящата конференция International Solid State Circuits Conference, която ще се състои в същия град.
Чипът може да извърша 1 трилион операции с плаваща запетая в секунда. Подобна производителност е известна като терафлоп и за постигането й преди едно десетилетие бяха необходими компютри с площ от 2 500 квадратни стъпки.
Още през есента на миналата година Intel представи прототип на 80-ядрения си процесор по време на форума за разработчици на компанията. Тогава шефът на Intel Пол Отелини обеща до 5 години чипът да е готов за комерсиална употреба.
Сега компанията има т.нар. изследователски 80-ядрен чип , което е сериозно постижение на екипа. Преди новият процесор да се появи в РС и сървъри, предстои да се решат въпроси, като например, как да се свърже чипът с паметта и как да се научат софтуерните разработчици да пишат програми за него.
Всяко ядро на процесора има собствен изчислителен елемент и рутер, които му позволяват да обработва самостоятелно данни и да ги транспортира към съседни ядра. Intel е използвал 100 милиона транзистора в чипа с размери 275 кв. мм. За сравнение, процесорът Core 2 Duo има 291 милиона транзистора и площ от 143 кв. мм.
Новият чип е създаден по 65-нанометрова технология, но ще се произвежда в бъдеще по технология с по-малък размер на транзистора, тъй като Intel вече усвои 45-нанометровия процес. Размерите на чипа в момента са твърде големи за ефективно производство.
80-ядреният изследователски процесор не използва инструкциите x86, което значи, че Vista няма да може да работи с него. Процесорът изпълнява набора инструкции VLIW (инструкция с много дълга дума), който е по-опростен от x86.
По време на демонстрацията в хотел в Сан Франциско чипът е работил на честота 3,16 гигахерца, при напрежение 0,9 волта, като е консумирал 62 вата, за да достигне 1 терафлоп. За целите на шоуто компанията е проектирала специална дънна платка и охлаждане, както и приложение за решаване на диференциални уравнения.

Коментар