Три от водещите доставчици на мобилни телефони бяха замесени в шпионски скандал. САЩ разследват дали RIM, Nokia и Apple са съдействали на индийските специални служби, съобщават множество източници в интернет.
"Задна вратичка" в операционната система на BlackBerry е ползвана от индийските спец служби |
Твърди се, че с разработена от въпросните компании секретна мобилна технология индийците са успели да проникнат в пощенската система на американо-китайската комисия по въпросите на икономиката и сигурността (USCC).
Повод за разследването даде изявление на хакерската група Lords of Dharamraja, която обяви, че е проникнала в сървърите на индийското военно разузнаване. Публикуваните от нея секретни документи показват, че индийските разузнавачи са получили достъп до пощенската система на USCC.
Хакерите твърдят, че пробивът е станал възможен, благодарение на технология RINOA, създадена от производителите на смартфони RIM, Nokia и Apple. Програмата осигурява секретен достъп до мрежови връзки чрез т.нар. „backdoors" в операционната система на телефоните.
В замяна индийските власти са подписали споразумение с компаниите, което им дава възможност да „присъстват на индийския пазар". Като доказателство за шпионажа, хакерите публикуваха в интернет отчет на полковник от военното разузнаване на Индия.
В документа, наречен "Тактическа схема за проследяване на мрежова връзка", е представена преписка на членове на USCC за периода септември-октомври 2011 г. В нея между другото се обсъждат аспекти от дейността на различни американски компании в Китай.
Дискутират се, например, нарастващата зависимост на General Electric от Китай и стъпките, които правителството на САЩ трябва да предприеме по отношение на валутните манипулации на Китай.