„Виртуален Ирак” лекува US войници

Медицински екип от университета на Южна Каролина е разработил система за лечение на посттравматичен стрес, от който страдат често войници, завърнали се от активни бойни действия, съобщи ВВС.

Болните от това психическо разстройство биват потапяни в една контролирана виртуална среда, комбинираща реалистични улични сцени, звуци и миризми. Целта е пациентите да преживеят отново травматичните събития под контрола на лекари, които определят интензивността на преживяванията.

В момента в САЩ вървят изпитания на прототип на системата. Тя е особено ефективна при лечение на симптоми като кошмари и внезапно нахлуване на реалистични спомени. Други симптоми на посттравматичния стрес, който обикновено е застрашаващо живота заболяване, включват повишена раздразнителност и самоизолация.

На обикновен човешки език лечението на тези клинични симптоми означава, че пациентите ще могат да излизат отново без страх от домовете си, да ходят на работа и да продължат да водят нормален семеен живот.

Терапията изисква пациентите да си представят сцени от травматични събития, в които са вземали участие. Това става с помощта на шлем, който показва изображения от два различни сценария: сцена от улица или пустиня. Те се контролират от лекар, който може да въвежда различни елементи в сценария – от играещи деца до неочаквани експлозии.

Пресъздават се и различни часове от деня и климатични условия като пясъчни бури. За по-реалистично преживяване системата добавя и миризми на барут, горяща гума и човешки тела. Седалките на столовете пък имитират движения. Нормално курсът на лечение се състои от две едночасови сесии в рамките на пет седмици.

Резултатите от изпитанията са окуражаващи, въпреки ранната фаза. Вече са излекувани четирима доброволци. Първа е била една 21-годишна жена, станала свидетел на самоубийствени бомбени атентати.

Коментар