Как да се предпазим от уязвимостите в Java

Повечето интернет потребители използват популярната Java среда или по-точно Java Runtime Environment (JRE), която ви позволява да стартирате приложения написани на програмния език Java, както от уеб страници, така и от външни приложения. Java Runtime Environment е дело на Sun Microsystems Inc., която беше погълната и се развива от софтуерния гигант Oracle Corporation. Приложението има огромен пазарен дял, което означава, че се използва от изключително голям брой потребители по целия свят. Поради лошата си реализация, през годините в Java са открити и поправени стотици уязвимости и ще продължават да се откриват и поправят нови

java-sec Поради заниженото ниво на компютърна сигурност, потребителите рядко обновяват Java Runtime Environment и като цяло операционната система и софтуера си, с което излагат личните си данни и пароли на голяма опасност. С множеството си дупки в сигурността, JRE дава шанс на кибер престъпниците чрез експлойт (exploitзловреден код, който се използва от уязвимостите (като цяло във всички софтуерни продукти)да компрометират компютърната система и да придобият контрол над нея без знанието на потребителя. На практика това означава, че с посещението на специално изградена уеб страница с инжектиран зловреден код (през последните няколко години се наблюдава и в големи достоверни уеб портали), използвайки стара версия на JRE, системата на потребителя бива бързо инфектирана. В резултат на това се наблюдава предоставяне на достъп до системата на трето лице, кражба на потребителски имена и пароли за достъп до онлайн банкиране и други зловредни дейности.

По данни на Microsoft Security Team, за една година – от третото тримесечие на 2010 до края на второто тримесечие на 2011, между една трета и една втора от всички открити експлойти са насочени срещу софтуера на Java, което показва една мрачна тенденция. Освен това изводът от тези данни е, че ако поддържате актуални версиите на JRE, както и останалите продукти за Java, то ще сте наполовина защитени от всички налични експлойти и ще намалите сериозно риска за вашата система. Това в никакъв случай не означава, че можете да се разминете напълно без актуален антивирусен софтуер, защитна стена, обновяване на операционната система и другия наличен софтуер.

Като незабавна мярка можете да деинсталирате старата си версия на Java, да инсталирате последната актуална версия и да активирате автоматичното й обновление, така че повече да не се налага ръчно да вършите тази работа. Отскоро Oracle вече препоръчва и на средностатистическия потребител да обнови софтуера си до поколение 7 на Java, което гарантира в пъти по-добра производителност и сигурност, в сравнение с поколение 6. Затова, ако разполагате с Java 6 е силно препоръчително да я обновите до Java 7 и последния ъпдейт.

За целта започнете с деинсталиране на старата версия и почистване на нейните остатъци, защото дори стари уязвими части от Java биха могли да бъдат използвани за зловредни цели. Освен това, преди да започнете, е необходимо да се уверите, че системата ви отговаря на минималните изисквания за Java 7. Те могат да бъдат открити на официалния уеб сайт на Java. След това започнете стъпка по стъпка:

Деинсталирайте всички Java приложения от вашата система. Как да направите това, в зависимост от вашата операционна система, можете да откриете на следните страници: Windows XPWindows Vista или Windows 7. Накрая, рестартирайте компютъра си.

Сега е необходимо да почистите остатъците от старата версия на Java. Тази задача може да бъде лесно изпълнена чрез изключително функционалния и безплатен инструмент JavaRa. Можете да го изтеглите от официалния уеб сайт на SingularLabs, а след това го запазете на вашия работен плот. Разархивирайте файла и стартирайте JavaRa.exe. Необходимо е да изберете език за интерфейса и след това да потвърдите с бутона Select. За описанието на следващите стъпки е използван английски език.

От появилия се прозорец на програмата кликнете върху бутона Remove Older Versions, с което ще стартирате процедурата по проверка на остатъци от старата ви версия. Ако бъдат открити каквито и да било, то те ще бъдат премахнати автоматично. Когато програмата приключи работата си, ще се отвори текстовият редактор Notepad, съдържащ всичко, което е било открито и премахнато от JavaRa. Текстовият файл по подразбиране се запазва в основния дял (обикновено това е C:), наречен JavaRa.txt. За по-напредналите потребители – чрез бутона Additional Tasks можете да откриете допълнителните възможности на програмата.

JavaRa1

Сега следва да изтеглите и инсталирате Java 7. Можете да направите това от официалния уеб сайт на Java. Имате и две допълнителни възможности. Това са да изтеглите Online или Offline версията на Java. Online вариантът представлява инсталационен файл от няколко килобайта, който изтегля необходимата останала част за инсталиране на Java, а Offline версията е целият инсталационен файл, който е с размер на около 20 мегабайта. Този избор се прави в зависимост от скоростта на интернет връзката, както и според вашето лично предпочитание. Преди да стартирате инсталационния файл, е важно да затворите всички отворени уеб браузъри. Самият инсталационен процес не включва нищо по-специално, в сравнение с инсталаторите на останалите софтуерни продукти. Накрая, рестартирайте компютъра си.

След рестартирането е важно да се уверите, че имате инсталирана и работеща Java Runtime Environment на вашата система. Това може да стане като стартирате браузъра си и отидете на официалната уеб страница на Java. Уеб страницата сама ще открие дали имате работеща Java и ако е налице някакъв проблем, в долната й част можете да откриете съвети какво да направите.

Накрая е важно да се уверите, че Java ще се обновява. За тази цел, в зависимост от операционната ви система, направете следното:

За Windows XP: Влезте в менюто Start => Settings => Control Panel => Java

За Windows Vista и Windows 7: Влезте в менюто Start => Control Panel =>Programs => Java

От новопоявилия се Java Control Panel, влезте в таба Update. Срещу Notify Me:  от падащото меню можете да изберете дали Java да ви уведомява преди да изтегли обновлението или преди да го инсталира. Важно е да се уверите, че пред Check for Updates Automatically има отметка. От бутона Advanced… можете да посочите колко често да бъде проверявано за обновления. Препоръчвам ви да посочите всяка седмица – така, ако се появи някакво важно обновление, ще го получите в по-кратък срок. След като приключите с настройките, използвайте бутона OK, за да потвърдите желанието си, а накрая Apply, за да го приложите веднага. 

Това са всички базови стъпки, които е необходимо всеки един интернет потребител да предприеме, за да се защити от нарастващите опасности в дигиталния свят.

Статията е подготвена от Борислав Иванов (официален блог) 

Коментар