IBM може да погълне още софтуерни компании през тази година, следвайки скорошните си две покупки, прогнозират анализатори. Компанията ще се опита да увеличи дела на софтуера на 50% от общите си приходи.
IBM разчита много на софтуера, който в момента представлява около 20% от приходите й, но генерира 40% от печалбата преди данъци. Големите маржове на печалба на софтуерното отделение на IBM са и най-високите сред четирите основни бизнеса на компанията. За първото тримесечие на 2007 година те са били 83.6%, докато при хардуера са 34.8%, а при услугите – 29.2%, според публикация в informationweek.com.
В момента IBM е вторият по големина производител на софтуер в света след Microsoft. Една потенциална възможност за фирмата е продаването на софтуер на компании, които биха го използвали в своите собствени решения. Така например, преди около седмица IBM съобщи за разширяване на сделка с производителя на мрежово оборудване Cisco Systems. Споразумението предвижда Cisco да използва софтуера на IBM, за да помогне на потребителите си да управляват по-добре своите комуникационни мрежи.
ОЕМ бизнесът на IBM нараства с двуцифрени проценти от няколко години насам, което е резултат от последователни придобивания на фирми. IBM е подписала над 4500 сделки с компании, които използват нейния софтуер в своите продукти. По данни на IDC, пазарът за подобни продукти се равнява на около $25 милиарда годишно.
Сред най-бързо нарастващите сегменти е софтуерът за сигурност – област, в която IBM постепенно навлиза. По-рано през този месец от гиганта съобщиха за придобиването на разработчика на софтуер за сигурност и тестване Watchfire, както и на шведската Telelogic AB, за която IBM ще плати около $750 милиона. Финансовите аспекти на сделката с Watchfire не са оповестени.
Продуктите на Telelogic помагат на организациите да моделират, изграждат и тестват сложни системи, като радари за космически кораби и влакови антизаключващи се спирачни системи. И двете придобити фирми ще се присъединят към OEM софтуерния бизнес на IBM.
През месец IBM събщи, че планира да продължи с бързи стъпки придобиването на други фирми, което започна миналата година, когато Биг Блу закупи 13 компании на обща стойност $4.8 милиарда в кеш. През миналия месец от гиганта заявиха, че планират да увеличат софтуерния дял в общата печалба на 50% до 2010 година, докато през 2006-та той е бил 40%.
Да се задявят ве