Акциите на AMD поскъпнаха с 40% тази седмица на фона на ширещи се слухове, че компанията ще бъде погълната от Intel. Двата процесорни гиганта щели да се слеят, мотивирани от настъплението на ARM – архитектурата, която доминира в мобилните устройства.
Тиернан Рей, финансов анализатор от Tech Trader Daily, твърди, че има достоверна информация за скорошна покупка на AMD от Intel. С това се обяснява и ръстът в акциите на AMD с 14,18% до $3,28 само за един ден.
Подобен ръст на акциите може да е обусловен и от дебюта на новите процесори от серия FX с тактова честота 4,2 GHz – моделите FX-6350 и FX-4350, които ще се продават съответно за $132 и $122, допуска Рей.
На трето място, върху акциите на AMD може да е повлияла и информацията за използване на нейни чипове в геймърската конзола Sony PlayStation 4, както и в следващото поколение конзоли Microsoft Xbox, очаквани на пазара на 21 май. Тази информация обаче все още не е потвърдено официално.
Нито AMD, нито Intel коментират възможността за сделка помежду им. Подобни слухове се разпространяват не за първи път, но според IT Pro, сега е настъпил моментът за реализация на поглъщането.
Сключването на сделка именно сега е много вероятно, тъй като антимонополните органи няма да създават големи пречки, предвид нарастващата роля на ARM процесорите за сметка на x86, произвеждани от Intel и AMD.
Ако погълне своя конкурент, Intel ще получи интересни технологии в областта на обработката на изображения, придобити от AMD при покупката на графичния производител ATI през 2006 г. В допълнение, AMD е интересна за Intel и заради опита си в създаването на x86 процесори с ниска консумация на енергия.
На 6 май се очаква Intel да представи нови процесори Atom Silvermont, предназначени за използване в смартфони и таблети. Освен това компанията ще обяви ново поколение графични чипове Iris и ще разкрие подробности за архитектурата Haswell и 22-нанометровите чипове на нейна основа.
Междувременно, Intel избра нов изпълнителен директор. Брайън Крзанич ще замени по-късно този месец Пол Отелини и ще има нелеката задача да преобразува компанията, така че тя да запази лидерска позиция и в мобилната ера.
Съвсем наскоро четох точно обратната статия. Например Microsoft и Sony са дали поръчки точно на AMD, защото Intel им е отказал. А Intel им бил отказал, за да може AMD да просъществува, а да не фалира. Точно антимонополните закони са проблемът. Докато съществува AMD, то Intel не е монополист и може да прави каквото си пожелае. Иначе ще стане такъв поне в PC сектора и оттам нататък може да има доста ограничения…
тва никак няма да е на добре, ше ми вдигнат цените тея кретени а относно коментара на колегата по доло за азиатците да произвеждат ОС-и… ми тея които имат потенциала са само Южна Корея и Япония .. останалите нямат толкова мозък .. не са добри в изобретенията Китай са отли4ни в копирането но нямат иновативни идеи и това генети4но е доказано предимно бялата европеидна раса има гена на развитието и фактите говорят….вси4ко идва от европа и щатите тоест предимно белите са водешите в това.
x86 отдавна се изчерпа – Дали след Итаниум 3 няма да тръгне нова вълна – Дано 🙂
Американците бавно, но неспирно изпускат юздите в технологичната индустрия. Ако азиатците почнат да правят и операционни системи от калибъра на Windows и Mac OS, „технологичният център на тежестта“ съвсем ще се прехвърли в тази част на света.
Nvidia трудно ще се продаде тъй като пазарната и цена е около 10 пъти по висока от тази на AMD а и антимонополите няма да го позволят тъй като с поглъщането на AMD , ATi също се влива в Intel и няма да им конкуренция.
По вероятна стъпка е Интел да погълне NVidia.
лошо…
логична стъпка… вече не са конкуренти… що не се слеят….
сани се надявам nVidia да не се продаде….