При избора на компютърна конфигурация повечето потребители не обръщат голямо внимание на няколко важни елемента от системата. Някак си те остават на по-заден план в сравнение с това колко мощен да бъде процесорът или видео картата и колко памет да бъде инсталирана. По-рядко клиентът пита за дънната платка. Но тя е особено важен компонент, защото от нея зависи какъв процесор може да използвате, колко памет може да инсталирате, колко и какви периферни устройства ще може да включвате към новоизградената система. Дънната платка може и трябва да бъде възприемана като основа по същия начин както в строителството. Върху нея се надграждат всички останали компоненти. Ако имате стабилно и производително дъно, то ще се радвате на висока производителност от цялата система. Дънната платка прави възможна и комуникацията между отделните елементи.
• ATX се появи през 1995г. като наследник на Baby AT форм фактора и с няколко цели: по-лесна употреба, по-добра поддръжка на процесорите и, разбира се, намаляване на цялостните разходи.
• BTX спецификацията беше представена през 2003 г. по време на Intel Developers Forum. Както разбирате, BTX е разработка на Intel.
• Сокет на микропроцесора. Определя какъв тип централен процесор (CPU) ще може да използвате. Трябва да решите какъв да бъде процесорът, преди да направите избор на дънна платка. За целта си отговорете на един основен въпрос: За какво точно ще бъде използван компютърът? Така ще си спестите пари и нерви. Ако основните ви приложения ще са игри или програми за тримерно анимиране, ще имате нужда от мощен процесор, бърза видео карта и много оперативна памет. Тогава ще трябва да инвестирате значителна сума. Но ако ще използвате вашия РС най-вече да си проверявате електронната поща, да разглеждате интернет страници или да работите с офис приложения, то тогава не ви е необходим толкова мощен и съответно скъп процесор.
• Чипсет. Той е част от системната логика на дънната платка и се състои от два компонента – северен и южен мост. Именно чрез тях се осъществява връзката между процесора и останалите части на компютъра.
• BIOS (Basic Input/Output System). Присъства при всяка дънна платка и служи за зареждане на системата. Освен това контролира най–основните функции и при всяко стартиране провежда тест. Някои от системите разполагат с dual BIOS, който е резервно копие на оригиналния и при проблем използвате него.
• PCI слотове. Към тях можете да свържете различни допълнителни устройства, най–често звукова карта.
• AGP. Слот, предназначен за видео карта, все по-рядко използван и в момента е заменен от PCI Express.
• IDE и SATA. Интерфейси за твърдите дискове. SATA е по-новият и предлага по-висока скорост на трансфер, подобрена надеждност и възможност да включвате и изключвате твърдите дискове докато компютърът е включен (нещо, което би повредило старите дискове).
• Интегрирани звукови, видео и мрежови контролери. В много дънни платки тези функции са вградени от производителя.
• Socket 478 – за по–старите Pentium и Celeron процесори
• Socket 754 – за AMD Sempron процесори
• Socket 939 – зановите и по–бързи AMD Athlon процесори
• Socket A за AMD Athlon ХР процесорите
• Socket AM2 – новият сокет за AMD процесорите
• Socket T – за новите процесори на Intel, които вече не са PGA, а LGA. Разликата се състои в това, че при LGA крачетата са част от сокета, а не от процесора.
Адаш прав си ! много важно правило отбеляза 😀
Хора, преди да кажете нещо забележете, че този Миро е писал коментар през 2006, а не сега,2011
Рам слага кой колкото пожелае, зависи само от това за каква цел е компютъра. Според мен ако компютърът е за игри и програми с 3Д измерение си е нужна повече рам и по мощен процесор. Прав е човека написал статията.
бих казал 4 рам
ами като искаш да пецкаш на макс, тогава ще ти иска 2гб рам.********
Коя игра изисква 2GB памет???