Осемядрен процесор на Intel вдига рязко производителността на десктоп компютрите. ИТ гигантът представи на Асбис Академия в курорта „Св. Константин и Елена” конфигурация с новия Core i7-5960X – чип за ентусиасти, изпълнен по 22-нанометрова технология.
Чипът от серията Haswell-E е първи по рода си в десктоп сегмента с 8 физически ядра (18 нишки). Нови са също така чипсетът X99 и сокетът 2011-3. Процесорът има отворен множител за овърклок, 2,6 млрд. триизмерни транзистори и по-голям обем кеш памет.
Новият чип на Intel поддържа също така интерфейса Thunderbolt, който обезпечава по-голяма скорост на трансфер на данни между компютъра и периферните устройства. В допълнение, новият Core i7 е „conflict-free” процесор, т.е. при производството му не се използват материали от държави, които воюват, подчерта Ардис Минасян, представител на Intel за България.
Освен това чипът има по-добра енергийна ефективност, тъй като консумацията от 140 вата не е двойно по-голяма спрямо тази на четириядрените модели.
Intel въвежда на пазара три модела от серията – два 6-ядрени и един 8-ядрен, като цените достигат 999 долара. Чиповете имат от 15 до 30% по-висока производителност при изпълнение на различни приложения, в сравнение със своите предшественици.
За разлика смартфоните, където също се предлагат 8-ядрени процесори, при персоналните компютри вече съществуват оптимизирани приложения, които натоварват осемядрения чип, посочи Минасян.
Междувременно, Intel въвежда на нашия пазар и сървърен процесор Xeon e5-2600 v3. Вече са налични дънни платки, които могат да работят с него. Чипът идва със 70% увеличение на производителността, подобрение в консумацията на енергия и редица нови технологии за управление на сървърите.
Така например, „advanced vector extensions” повишават производителността при изчисления с плаваща запетая, а поддръжката на памет DDR4 осигурява 50% по-висока производителност спрямо сегашните сървърни решения, като в допълнение, честотата на паметта не зависи толкова силно от обема й, както при DDR3.
Xeon e5-2600 v3 е придружен от софтуер Node Manager 4.0, с помощта на който системните администратори могат да задават политики за консумираната енергия. Нова технология е и т.нар. кеш монитор, който наблюдава ползването на кеш памет от виртуализираните системи в центъра за данни и също така позволява задаване на политики за използването й.
Приложени са и нови технологии за криптиране на данните, благодарение на които се увеличава производителността при работа с бази данни и сторидж приложения.
До “реалист?” – не знам какво си се объркал ние тук говорим за новия 8 ядрен процесор.
Твоят модел i7-4930K е стар базиран на Ivy Bridge-E, 22 nm, с 6 ядра от 2013 г.
Намерих новият модел е от август 2014 г. Haswell-E, 14 нм, 8 ядра.
Intel® Core™ i7-5960X Processor Extreme Edition (20M Cache, up to 3.50 GHz)
Зарадвах се, че е Haswell-E и въпреки това се колебая за desktop-a дали да го взимам малко са ядрата за моите нужди не става сървър … мислех ама няма как ще си поръчам сървър с 4 броя от новите процесори Xeon E5-2699 v3 с повече ядра 16 или 18 на чип – ама пак са малко. Искам повече ядра и по-малко чипове.
Относно виртуализацията като се пуснат няколко по-тежки виртуални машини процесора ще клекне повече от ясно е.
Реалисте прецакал си се щом само 6% ползваш от CPU-то – въобще не ти е бил нужен такъв процесор по-добре е било да си вземеш по-скъпа видео карта. Сега не само уеб браузърите, а дори и офис пакетите и други приложения са оптимизирани да ползват видео карти … по-бързо, по-малко топлина и енергия с идеята да не товарят излишно процесора.
Core i7 4930К + 32 GB ram + R9 280X + 256 GB SSHD + 1TB HDD + 1000W PS
Като изключа тестовете и виртуализацията, досега не мога да го натоваря над 6%. В момента(ровене в интернет, доунлоад) натоварването е 1%, консумираната мощност от целия комп е 84,5 – 85,3 вата. При тежки игри консумираната мощност достига 350 вата. Температури над 38 градуса не съм имал и в най – големите жеги. Меря температури на процесор, видеокарта, харддиск и чипсет. За какво ми е повече?
И на мен ми стана интересно за цитата по-долу.
“В производството на новия Core i7 не се използват материали от държави, които воюват, подчерта Ардис Минасян”
Това виц ли е или е просто шегичка? Ако не е смешка и пък неразбран хумор … такова нещо може да говори само човек който не знае какво е процесор и от какво е направен.
Няма конкретен номер на модел за 8 ядрения Core i7 и дали може да се овърклоква и какво TDP има този процесор.
Проверих Intel conflict-free across 4 key minerals: gold, tantalum, tin and tungsten
Tрябва да бъдат ругани Intel за глупостите за „conflict-free”.
Стана ми интересно това “conflict-free”. И от кои държави са материалите?
Супер. Искам един 5960x. Мерси.