Технологията за триизмерен печат (3D) по метода на нанасяне на слоеве (FDM) предизвиква замърсяване на въздуха от разтопената пластмаса. Учени от САЩ и Франция са измерили отделяните частици и предупреждават, че те крият риск за здравето на хората.
Изследвани са пет модела 3D принтери с използване на девет различни консумативи. Основният извод е, че 3D печатът в обикновените офиси или в домашни условия представлява опасност за здравето, пише ACS.org.
За да избегне замърсяването на въздуха с опасни частици, печатът трябва да става при добра вентилация или да се използват затворени модели принтери със собствена система за вентилация. Това се отнася с особено голяма сила за печата с пластмаса ABS и подобни материали.
В разтопено състояние тези пластмаси изпускат стирол – токсично вещество с дразнещ, мутагенен и канцерогенен ефект. Концентрацията на стирол в процеса на печат може да превиши безопасния праг, предупреждават учените.
Най-безопасна се явява пластмасата PLA, тъй като в разтопено състояние тя отделя частици лактид, който се счита за безвреден. Моделът на принтера практически няма значение, тъй като от него не зависи обема на отделяните замърсители.
Мога от личен опит да потвърдя, че филаментите, в чийто състав участва и петрол като (ABS), имат отровна миризма, особено когато печата изисква температури над 230 градуса.
За PETG материала не мога да кажа същото, макар че и той не е от най-безвредните.
То и за рентгеновите лъчи някога са твърдели, че са абсолютно безопасни и бременните са ги снимали по някоплко пъти през бременноста, та да “гледат” бебетата, убеждавайки ги, че това няма как да навреди на неродените им деца. Доскоро и за глифозата се кълняха, че е безвреден, пък най-сетне стана ясно, че е канцерогенен. Та за стирола/стирена, каквато и да е класификацията, няма как да сме спокойни.
Авторът наиситна не е положил усилие да провери твърдението, че стиролът(по-известен като стирен) е “токсично вещество с канцерогенен ефект”…
Най-смелата класификация на стирена по въпроса е “разумно е да се очаква да бъде канцерогенен за човека”, което е далеч от предишния цитат.
Смятам, че за такива смели твърдения фактите трябва да се проверяват добре.
А 3D-печатът с въглеродни нишки? Има ли информация дали е безопасен?